wtorek, 23 lipca 2024, 9:37

„Policjant” oszukał seniorkę

Do tego zdarzenia doszło kilka dni temu u naszych sąsiadów.

Poniższy przykład świadczy o tym, jak obecnie oszuści są bystrzy i wyrafinowani. Co rusz udoskonalają swoje techniki na przekręty – bądźmy czujni! Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. 

Ofiarą przestępstwa metodą na tzw. policjanta w Ostrowie Wlkp. została 77 -letnia kobieta, która wypłaciła pieniądze z banku, aby pomóc w „policyjnej akcji”. Łupem sprawców padło ponad 15 tys. euro.

4 lipca br., ok. godz. 13.30 mieszkanka Ostrowa Wlkp. odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Poinformował on seniorkę, że aktualnie prowadzona jest akcja mająca na celu zatrzymanie fałszerzy pieniędzy.

Rzekomy policjant poprosił kobietę o wypłacenie oszczędności z banku, twierdząc, że pieniądze są „naproszkowane”, jednocześnie poinformował, że w drodze do banku zostanie ona „zaczepiona” przez innego policjanta, który przekaże jej telefon służący do kontaktowania się.

W drodze do banku mężczyzna rzeczywiście przekazał kobiecie urządzenie przypominające telefon komórkowy. Seniorka poszła do banku i wypłaciła ponad 9 tysięcy euro. Kwota ta została przekazana nieznajomemu.

Będąc już w domu, starsza pani otrzymała kolejny telefon i, kierując się „instrukcją”, ponownie poszła do banku i wypłaciła 6 tysięcy euro. 77-latka tłumaczyła, że po wyjściu z banku za każdym razem, zgodnie z przekazanymi „wytycznymi”, mówiła do urządzenia „HALO, HALO”, wtedy podchodził do niej mężczyzna odbierający pieniądze.

Kobieta przekonana, że pomaga w policyjnej akcji, wypłaciła z konta i przekazała oszustom ponad 15 tys. euro. Kiedy zorientowała się, że mogła paść ofiarą przestępstwa, powiadomiła o zdarzeniu ostrowskich funkcjonariuszy.

Policjanci kolejny raz przypominają, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Funkcjonariusze w żadnych akcjach nie korzystają ze środków pieniężnych obywateli.

Oszuści mają opracowany plan działania. Ich metody, w chwili stresu mogą zaskoczyć seniora. Nie dajmy się oszukać!

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie. Pod żadnym pozorem nikomu nie przekazujmy haseł dostępowych do naszych rachunków bankowych, gdyż może skutkować to pozbawieniem nas całych oszczędności. Nie przekazujmy nikomu kodów sms. Nie przekazujmy nikomu danych prywatnych w tym nr telefonu do autoryzacji transakcji. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, by kontaktowały się z wami i pytały o radę.

 
Źródło: KPP Ostrów Wlkp.Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne