czwartek, 20 czerwca 2024, 1:30

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze

Przed nami długi weekend. Wielu Polaków zaplanowało w tym czasie bliższe i dalsze wyjazdy. Zanim rozpoczniemy wypoczynek poza domem, przypomnijmy sobie kilka zasad.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierowców i pieszych. Liczne kontrole, które będą prowadzone na polskich drogach, mają jeden główny cel – aby wszyscy zmotoryzowani, którzy wybierają się na majówkę, wrócili z niej tylko z pozytywnymi wrażeniami – bezpiecznie, cało i zdrowo.
Rok temu w czasie weekendu majowego na wielkopolskich drogach doszło do 61 wypadków. Zginęły 4 osoby, a 75 osób zostało rannych. Przez zaledwie kilka dni w Wielkopolsce doszło do 532 kolizji. 127 osoby jechały samochodem, będąc pod wpływem alkoholu.

Zakazy poruszania się pojazdów o masie powyżej 12 ton:
– 30 kwietnia – od 18.00 do 22.00
– 1 maja – od 8.00 do 22.00
– 2 maja – od 18.00 do 22.00
– 3 maja – od 8.00 do 22.00.

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacjami, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień, spowodowanych np. budową czy wypadkiem, będziemy mogli pojechać inną drogą.
W dłuższą trasę wyjeżdżajmy wypoczęci, najlepiej po 7-8-godzinnym śnie.
Analizując czas, w jakim chcemy pokonać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Weźmy również poprawkę czasową na ewentualne korki oraz inne zdarzenia drogowe, by zdążyć na czas bez rozwijania nadmiernej prędkości.
– Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do auta po spożyciu alkoholu. Jeśli nie mamy pewności co do stanu trzeźwości, możemy bez problemu sprawdzić go w każdej jednostce Policji.
 

KWP

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne