sobota, 13 lipca 2024, 12:57

Orest – pierwszy pies ratownik terenowy klasy „I” w południowej Wielkopolsce

Lata ciężkich treningów, ciągłej dyscypliny, zacieśniania więzi między przewodnikiem a psem przyniosły wymierne efekty. Orest – 9-letni owczarek australijski, i jego przewodnik, Kasia, zaliczyli właśnie ostatnią sesję egzaminacyjną zespołów ratowniczych z psami specjalności terenowej klasy „I”.

Poziom egzaminu był bardzo wysoki. Sędziowie wnikliwie oceniali sprawność fizyczną Oresta i jego zdolność pokonywania przeszkód, a także poziom posłuszeństwa i umiejętności przewodnika kierowania psem z dystansu. Egzamin sprawdzał również zachowanie się psa w stosunku do człowieka, jego umiejętność lokalizacji i oznaczania osób w strefach o różnej skali dostępności oraz odporność psa i jego przewodnika na bodźce zewnętrzne, stanowiące element pozoracji rozpraszającej.
Orest i Kasia udowodnili, że stanowią zgrany zespół i z wszystkimi zadaniami poradzili sobie w stopniu celującym. Dzięki temu Orest uzyskał specjalność ratowniczą klasy „I”,  a to oznacza, że razem z Kasią przez najbliższy rok może brać udział w akcjach ratowniczych w kraju i poza jego granicami. Tym samym Orest stał się pierwszym psem w południowej Wielkopolsce, który zdał tego typu egzamin. Jest to również pierwszy pies-ratownik terenowy klasy „I” w strukturach Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej stowarzyszenia „Szukamy i Ratujemy”, a zdobyte przez niego umiejętności będą bardzo cenne przy prowadzeniu kolejnych akcji poszukiwawczych.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne