czwartek, 23 maja 2024, 11:34

NA KOŃCU ŚWIATA SMAKOWICIE I SPORTOWO

Na Końcu Świata gra muzyka, biegacze zmierzają do mety, a nad polaną unosi się zapach swojskiego jadła.

SMAKI JESIENI NA KOŃCU ŚWIATA, to impreza, która na dobre wgryzła się w jesienny pejzaż gminy Kraszewice. W tym roku odbyła się ona 2 października. Blisko 20 stoisk kół gospodyń wiejskich ze wszystkich sołectw, ale także producentów prywatnych, zachęcało do posmakowania przeróżnych produktów i swojskiego jedzonka. Były tradycyjne wędliny, miody, a i nalewek do popitki nie brakowało. Nie sposób wymienić wszystkich lokalnych producentów i wystawców, warto jednak podkreślić, że ich stoiska były oblegane przez smakoszy i łasuchów. Swoje stoisko miało też stowarzyszenie „Anieli w Bieli”, gdzie zbierano pieniądze na leczenie chorego dziecka.

Uczestnikom festynu przygrywały okoliczne kapele, śpiewając znane i lubiane piosenki na ludową i biesiadną nutkę. Wystąpili: „Kobylogórzanie”, „Czajkowianki”, zespół „Harmonia” z Grabowa, „Doruchowianie”, „Brzezinianki”. Po raz pierwszy przyjechała tutaj kapela ludowa z Rudnej (woj. dolnośląskie) o dźwięcznej nazwie „Sasanka”.

To nie jedyni goście, bowiem na Końcu Świata bawili się także posłowie – Katarzyna Sójka i Andrzej Grzyb, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, radny wojewódzki Andrzej Pichelt, wicestarosta Zofia Witkowska. Nie można też pominąć najbardziej zapracowanych – wójta Konrada Kuświka i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice – Aleksandry Łuszczek.

Ważnym wydarzeniem festiwalu na Końcu Świata są imprezy sportowe. Po raz piąty rozegrano bieg na 5 km, w którym rywalizowało 60 biegaczy. Najszybciej metę minął Maciej Marczak z Doruchowa, pokonując dystans w 18,05 min, o 35 sek. wyprzedzając Mateusza Sternala, zaś na trzecim miejscu zameldował się Sławomir Dąbrowski. Wśród pań z wygranej cieszyła się Angelika Ziok z Ostrzeszowa, wyprzedzając Paulinę Rybczyńską z Kobylej Góry. Prym wiedli mieszkańcy powiatu, w tym głównie biegacze ze stowarzyszenia „Aktywni Ostrzeszów”, co radowało serce Jarka Zawierty sprawnie prowadzącego całe zawody. Jednym z najmłodszych, o ile nie najmłodszym biegaczem był Nikodem Świtoń, wyprzedzając o kilkadziesiąt sekund swego tatę. Takie imprezy zachęcają do rodzinnego biegania – również sekretarz gminy Kraszewice Paweł Uścinowicz wyruszył na trasę w towarzystwie córek – Beaty i Kasi. Krótki dystans przebiegli też najmłodsi biegacze, niektórzy razem z rodzicami. Tak trzymać!

Rozegrano także marsz nordic walking z udziałem kijkarzy z całej Polski – z Częstochowy, Kalisza, Bełchatowa, Galewic…. Ale i miejscowe „powsinogi” też zaznaczyły swoją chęć do chodzenia z kijkami. Zwycięzcami zostali: Anna Motyl i Hieronim Winiarski. Łącznie w nornic walking wystartowało aż 77 piechurów – rekord imprezy.

Wierzymy, że również w kolejnych edycjach Festiwalu Smaków Jesieni nie zabraknie sportowych rekordów, smakowitych potraw i wesołej muzyki.

K.Juszczak

 

KLASYFIKACJA BIEGACZY

Najlepsi OPEN

– Kobiety: 1. Angelika ZIOK, 2. Paulina Rybczyńska, 3. Angelika Kowalczyk

– Mężczyźni: 1. Maciej MARCZAK, 2. Mateusz Sternal, 3. Sławomir Dąbrowski

Najlepsi POWIAT (z pominięciem trójki open)

– Kobiety: 1. Monika WŁODARCZYK, 2. Angelika Zawierta, 3. Beata Skrobacz

– Mężczyźni: 1. Grzegorz GRZYWNA, 2. Radosław Gatkowski, 3. Janusz Samiec

Najlepsi GMINA KRASZEWICE 

– Mężczyźni: 1. Radosław GATKOWSKI

Najlepsi SAMORZĄDOWCY

– Mężczyźni 1. Bartosz KUBICA, 2. Grzegorz Grzywna, 3. Radosław Gatkowski

 

NORDIC WALKING

Najlepsi OPEN

Kobiety: 1. Anna MOTYL, 2. Ewelina Sienkiewicz, 3. Irena Zawierucha

Mężczyźni: 1. Hieronim WINIARSKI, 2. Marcin Skórnica, 3. Tadeusz Kasprzak

Najlepsi GMINA KRASZEWICE

Kobiety: 1. Marta PIJANKA, 2. Ewa Piekielna, 3. Jolanta Łuszczek

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne