Reklama

wtorek, 16 kwietnia 2024, 12:50

Milionerzy z naszego w powiatu

Gdy pytaliśmy przypadkowe osoby o to, ilu milionerów może być w powiecie ostrzeszowskim, padały zbliżone odpowiedzi – rozmówcy wskazywali na 10-15 osób. Niektórych wymieniali nawet z nazwiska.  Tymczasem w naszym powiecie jest ich aż 55 (o 4 więcej niż w roku 2018, czyli poprzednim rozliczeniowym).

Liczba robi wrażenie, ale nie popadajmy w samozadowolenie, bo w sąsiednim powiecie kępińskim, w tzw. zagłębiu meblarskim, milionerów jest aż 133 (o 12 więcej niż w roku 2018), a w powiecie ostrowskim – 176 (przybyło 13).
Informacje o polskich milionerach zebrał na podstawie danych ze wszystkich Izb Skarbowych w całym kraju (zeznania podatkowe za 2019 rok)  i opublikował Business Insider Polska. Nie są to jeszcze ostateczne dane, bo liczenie, z uwagi na wydłużony okres rozliczeń z fiskusem, ciągle trwa. Jednak już widać, że ubiegły rok był bardzo korzystny dla wielu przedsiębiorców i giełdowych graczy. Chodzi o osoby, które rozliczały się z fiskusem za pomocą PIT-36, PIT-37 i PIT-38 i uzyskały dochody przekraczające milion złotych. Pierwszy dotyczy głównie osób prowadzących działalność gospodarczą – tu milionerów było najwięcej, drugi składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, w ostatnim rozlicza się przychody kapitałowe.
W Polsce systematycznie przybywa milionerów. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że może ich być nawet 35 tys. Najwięcej jest ich na Mazowszu – głównie w stolicy oraz w aglomeracji śląskiej. Dalsze miejsca zajmują Wielkopolska – 3671 i Małopolska – 3536. W Poznaniu i innych wielkopolskich gminach dochód powyżej miliona wykazało 399 podatników więcej niż w 2018 roku.
Warto też dodać, że po raz pierwszy, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy, którzy osiągnęli dochód powyżej 1 mln zł, zobowiązani byli do opłacenia 4-procentowego podatku od dochodów przekraczających milion złotych tzw. danina solidarnościowa. Pieniądze z tego podatku zasilają Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i mają być przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, promowanie i wzmacnianie systemu wsparcia dla takich osób oraz na zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Wzrost liczby milionerów oznacza, że w roku 2019 nasza gospodarka miała się dobrze, a  nawet bardzo dobrze. Rok 2020 już najprawdopodobniej nie będzie tak korzystny w pomnażanie dochodów. Może też nastąpić przetasowanie w szeregach milionerów, pandemia spowoduje, że przedstawiciele niektórych branż osiągną dużo niższe dochody, a wzbogacą się np. ci, którzy produkują różne akcesoria ochronne – maseczki, przyłbice, płyny dezynfekujące.
Dla ogromnej większości z nas milionowe zarobki w ciągu roku pozostają i pozostaną tylko w sferze marzeń, ale przecież, jak głosi ludowa mądrość – pieniądze szczęścia nie dają…

Opr. na podst. Bussines Insider Polska

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne