piątek, 14 czerwca 2024, 3:51

„Cyfrowy” cmentarz

Zapewne wielu z nas miało problem z odszukaniem jakiegoś grobu na cmentarzu. Od paru lat w polskich miastach pojawiają się elektroniczne wyszukiwarki grobów, a nawet mapy cmentarzy czy kompletne dane z grobowych tablic. W Ostrzeszowie dotąd tego nie było, ale wkrótce ma się to zmienić – rozpoczęły się bowiem działania mające na celu stworzenie elektronicznej ewidencji cmentarnej.

O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy proboszcza ostrzeszowskiej fary – księdza prałata Leszka Szkopka.  

– Zasadniczo idzie to w kierunku stworzenia elektronicznego katalogu, z możliwością transparentnych działań w internecie, by można było przez stronę pewne rzeczy zobaczyć, wyszukać. Nie jest to jednak jeszcze moment do szerszych rozmów na ten temat. Moje ogłoszenie w kościele miało na celu jedynie przygotowanie parafian na to, że na cmentarzu pojawią się osoby z aparatami, które będą wykonywały zdjęcia i spisywały dane z tablic nagrobnych. Więcej informacji pojawi się na przełomie sierpnia i września, wtedy też będziemy mogli przejrzyście zaprezentować całe przedsięwzięcie.

Nie jest jeszcze wiadomo, na jakiej zasadzie będzie działać elektroniczny katalog grobów ostrzeszowskiego cmentarza, jednak na pewno docelowo ma on ułatwić odszukiwanie grobów i poruszanie się po nekropolii.

Do sprawy wrócimy więc na przełomie sierpnia i września, kiedy to mają zostać przedstawione szczegóły digitalizacji.

(kp)

 

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne