piątek, 24 maja 2024, 9:58

Aranżacja małego pokoju dziennego w bloku

Największą bolączką tak zwanych dużych pokoi jest ich nieduży rozmiar. Daleko im do salonów oferowanych przez nowoczesne budownictwo, zarówno jedno, jak i wielorodzinne. Duży pokój w bloku na ogół ma 20m² lub mniej. Mimo to da się go optycznie powiększyć i sprawić, że bez problemu odegra rolę małego, zgrabnie urządzonego salonu.

Pokój dzienny w bloku – jak go optycznie powiększyć?


Przede wszystkim, aby pokój wydawał się większy, trzeba go pomalować na jasne kolory. Umeblowanie powinno być funkcjonalne i proporcjonalnie dobrane do wnętrza. Duża kanapa w małym salonie? Zdecydowanie nie. Szafa? Ją także lepiej postawić w sypialni lub we wnęce w przedpokoju.
Tym, co na pewno bardzo powiększy optycznie pokój, będzie lustro. Złota zasada dekoratorów głosi, że luster nie wiesza się na ścianach naprzeciwko okna. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się na ścianach prostopadłych do okiennych. Jednak tu trzeba zachować czujność. Jeśli okno umieszczone jest na szerszej ścianie, umieszczenie lustra na węższej faktycznie powiększy pokój optycznie, ale jednocześnie mocno zaburzy jego proporcje.
Dobrym sposobem na powiększenie małego pokoju jest dobranie mebli w taki sposób, by nie znajdowały się na linii wzroku. Także narożniki pomieszczenia powinny pozostać puste.

Pokój dzienny w bloku – w jakim stylu go urządzić?

Styl wystroju wnętrza to sprawa bardzo indywidualna, bo liczy się przede wszystkim gust domowników. Jednak warto wyjść naprzeciw możliwościom, jakie oferuje mały salon, albo raczej ich brakowi. Okazały styl glamour sprawi, że pokój wyda się mały i ciasny. Podobny efekt może dać pełen dekoracyjnych bibelotów styl angielski lub nieco frywolny – francuski. Zamiast nich lepiej postawić na nowoczesny styl minimalistyczny lub nadal bardzo modny – skandynawski. Oba charakteryzują się prostotą i minimalizmem – dzięki nim wnętrze wyda się optycznie większe.

Salon w bloku – jak dobrać kolory?

Jak już zostało wyżej powiedziane, jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze, najlepiej jest pomalować ściany na jasne barwy. Doskonale sprawdzi się klasyczna biel, ale jej zimny wygląd nie każdemu będzie odpowiadał.
Jeśli nie biel, to co? Możliwości jest bardzo dużo. Począwszy od rozbielonych pasteli, poprzez bardzo jasne szarości i écru, do bieli wpadającej w żółć lub seledyn. Trzeba tylko pamiętać, że inny niż biały kolor ścian w pewien sposób determinuje kolor mebli, firan, zasłon i dodatków.

Mały pokój dzienny – jakie meble będą najlepsze?

Takie, które są absolutnie niezbędne i nie zajmują dużo miejsca. Nawet jeśli podobają ci się fotele i kanapy z rozłożystymi podłokietnikami, zrezygnuj z nich na rzecz prostych i funkcjonalnych. Ten prosty trick sprawi, że pokój wyda się większy.
W salonie musi znaleźć się miejsce na duży stół (w bloku raczej nie znajdziemy pomieszczenia, które przeznaczymy na jadalnię), mały stolik kawowy, szafkę pod telewizor i to właściwie wszystko. Jeśli mamy dość miejsca, możemy postawić niewysoką komodę lub nowoczesną meblościankę, raczej wąską.
Jeśli koniecznie musimy postawić szafę w dużym pokoju, bo zwyczajnie nie mamy na nią miejsca w innych częściach domu, warto się zastanowić czy… w ogóle musimy mieć szafę. Zamiast niej można powiesić pod sufitem szafki, które nie będą rzucały się w oczy, a w których pochowamy ubrania, pościel, ręczniki, firany, zasłony i inne rzeczy, które normalnie trafiłyby do szafy.

Salon w bloku – jak udekorować okno?

Jeśli chcemy, żeby mały salon sprawiał wrażenie dużego, musimy zadbać o to, by do wnętrza wpadało jak najwięcej światła słonecznego. Jeśli nie mieszkamy na parterze, a naprzeciwko bloku nie stoi drugi, można się zastanowić, jak bardzo potrzebne nam firany. Być może uda się obyć bez nich. A jeśli koniecznie ich potrzebujemy, niech będą lekkie i zwiewne niczym mgiełka, na przykład z tiulu lub markizety. Można takie kupić w salonach marki Eurofirany.
Osobną kwestią są zasłony. Aby dobrze sprawdziły się w małym wnętrzu, powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce co ściany, wówczas nie będą robiły przytłaczającego wrażenia. Można uszyć zasłony o kilka tonów ciemniejsze od ścian. Ten sam kolor powinien znaleźć się na innych dodatkach – obrusie, poduszkach, narzucie.
 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne