Rębak

Do tematu przyjętych na ostatniej sesji opłat za wywóz śmieci nawiązuje list czytelnika, który zamieszczamy poniżej.

Witam,
jako czytelnik państwa gazety zainteresowała mnie ostatnio informacja naszego burmistrza o konieczności podniesienia stawki od mieszkańca za śmieci, którą to motywuje burmistrz tylko i wyłącznie ilością śmieci, które generuje pojedynczy mieszkaniec gminy.
Udało mi się dotrzeć do danych z przetargu, z których jasno wynika, że podwyżka może i będzie konieczna, ale na pewno nie w takiej kwocie, jaką usiłuje nam wmówić nasz włodarz.
Trochę suchych danych:
Przetarg rozpisano na 2,5 roku, a kwota, jaką uzyskaliśmy od jedynego oferenta, firmy EKO-REGION, opiewa na 22 051 067,10 zł czyli na jeden rok 8 820 426,84 zł. Dziś nie wiadomo ile zapłacą firmy za wywóz odpadów, ale przyjmując kwotę z ulotki, którą otrzymaliśmy w zeszłym roku (tj. 1 424 460 zł) to kwota, jaką będą musieli zapłacić mieszkańcy gminy wyniesie rocznie 7 395 966,84 zł. Jeżeli podzielić tę kwotę na 12 miesięcy i na 21780 mieszkańców, która to liczba jest na ulotce, da nam to 28,30 zł na miesiąc od mieszkańca. Tymczasem burmistrz proponuje 32 zł.
Zaskakujące dla mnie jest także to, że w naszej gminie mieszka wg Urzędu Stanu Cywilnego 24234, a zgłoszonych osób w deklaracjach mamy 21780. Jeżeli podzielimy kwotę 7 395 966,84 zł na 24234 osoby to wychodzi 25,43 zł na osobę na miesiąc.
Bardzo interesujące jest to, że biuro gospodarowania odpadami przeoczyło fakt wyparowania z naszej gminy 2454 osób, gdzie do wyliczeń przetargu przedstawia się właśnie tę liczbę. Dodatkowo zaciekawiła mnie analiza stanu gospodarki, która nie podaje dokładnej liczby osób fizycznych, a jedynie ilość złożonych deklaracji, co może skutkować manipulacją danymi. Moje zdziwienie budzi fakt, że w gminie mamy tylko 722 osoby prawne - czytaj firmy, gdzie wg statystyki zamieszczonej tu https://www.polskawliczbach.pl/gmina_Ostrzeszow w gminie posiadamy 3171 przedsiębiorstwa.

Konkludując, jak wynika z powyższych danych, niestety, osoby, które były uczciwe i złożyły deklaracje muszą płacić za tych, którzy tych deklaracji nie złożyli. Urząd natomiast nic w tej sprawie nie robi od lat. Wg moich wyliczeń już w zeszłym roku stawka na osobę powinna wynosić znacznie mniej, czyli około 24 zł.
Ten fakt dobrze widać w mniejszych gminach np. w gminie Mikstat stawka wynosi 19 zł,
w gminie Czajków - 22 zł, Doruchów - 21 zł, Grabów nad Prosną - 23 zł. A w gminie Ostrzeszów - 27 zł.

Sebastian Kaźmierczak
Czytelnik „CzO” i mieszkaniec gminy Ostrzeszów