Okres świątecznych spotkań z bliskimi to doskonały czas na przypomnienie seniorom o zachowaniu ostrożności wobec osób im nieznanych lub podejrzanych połączeniach telefonicznych. Oszust, dzwoniący do 83-letniej mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego, podjął nieskuteczną próbę wyłudzenia 35 tys. złotych na tzw. wypadek. Zachowaj czujność i nie daj się oszukać!

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (1 kwietnia) w godzinach wieczornych. Do 83-letniej mieszkanki gminy Mikstat zadzwonił obcy mężczyzna informując, że jej wnuczka (tu podał dane osoby wraz z nr pesel) brała udział w wypadku drogowym i aby nie została aresztowana potrzebne jest uiszczenie wpłaty w kwocie 35 tys. złotych. Seniorka oświadczyła, że nie posiada takiej gotówki, a następnie zakończyła rozmowę.
Prawidłowa postawa 83-latki pozwoliła uniknąć przykrych konsekwencji. Apelujemy jednak do wszystkich osób, szczególnie starszych, o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania jakichkolwiek kwot pieniędzy.
Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, bądź osobę reprezentującą urząd, osobę godną zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
W momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy czy osoba, która rzekomo prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie! Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

asp. Magdalena Hańdziuk
KPP Ostrzeszów