Rębak

Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Choruje na nią 65 mln osób na świecie, a w Polsce - 1 mln.

Pierwszym objawem zaćmy jest zaburzenie ostrości widzenia, przymglone widzenie, problemy z oceną odległości czy większe zmęczenie oczu. Przyczyny dolegliwości mogą być inne niż zaćma, dlatego z objawami należy udać się do okulisty.
Na szczęście zaćma to tzw. odwracalna ślepota, wystarczy niewielki zabieg, aby odzyskać komfort życia i znowu dobrze widzieć. Do niedawna na operację trzeba było czekać nawet kilka lat, teraz sytuacja się poprawia i coraz więcej ośrodków szpitalnych podejmuje się leczenia tej powszechnej wśród osób starszych, choroby.
Tak jest też w Ostrowie, gdzie pół roku temu uruchomiono procedurę usuwania zaćmy, ale odbywało się to w tymczasowych pomieszczeniach (od tego czasu dokonano tam 1400 operacji zaćmy).
28 listopada oficjalnie otwarto oddział „okulistyki jednego dnia” z prawdziwego zdarzenia. Oddział jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, a zatrudnieni specjaliści zapewniają profesjonalną obsługę. Związany z przeprowadzeniem zabiegu całkowity czas pobytu w szpitalu na tym oddziale to 3-4 godziny. Potem pacjent może wrócić do domu, ale oczywiście konieczne są wizyty kontrolne oraz typowe postępowanie farmakologiczne (zakraplania, przemywania, maści).
Ostrowski szpital ma kontrakt na przeprowadzanie tego typu zabiegów.