Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ACzas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Biała jaskółka z Bledzianowa

    Jest biała jak śniegowa kulka i ma czerwone oczy. I kto by pomyślał, że chodzi o jaskółkę dymówkę. Takiego właśnie jaskółczego "odmieńca"- albinosa dostrzegli w swoim gospodarstwie państwo Romana i Zbigniew Pomorscy z Bledzianowa.


    Już kilka lat temu, dokładnie w 2004 r. w naszym powiecie opisano taki przypadek, udało się wtedy nawet, po raz pierwszy w Polsce, zaobrączkować jaskółczego albinosa (dane ze str. http://www.przyroda.polska.pl/aktualnosci/article,Biala_jaskolka,id,115914.htm)
    Państwo Pomorscy najpierw sami zachwycali się tym przyrodniczym "cudem". A potem, za naszym pośrednictwem, postanowili podzielić się tą ciekawostką z mieszkańcami powiatu. Jaskółka taka należy bowiem do rzadkości. Narodziny ptasiego albinosa są spowodowane drobnym defektem genetycznym - brakiem odpowiedniego barwnika i zdarzają się wśród jaskółek dymówek raz na kilkadziesiąt tysięcy tych ptaków.
    Ich żywot bywa ciężki i krótki, ponieważ białe upierzenie powoduje, że są bardziej widoczne niż ich "normalni" krewniacy (granatowo - czarno - biali z rdzawą plamką na gardle), przez co zwracają uwagę drapieżników. Miejmy nadzieję, że naszej małej bohaterce, uda się przeżyć jak najdłużej.

    Pierwotnie życie jaskółek dymówek związane było ze stadami dużych zwierząt kopytnych zamieszkujących rozległe stepy - dymówki żywiły się wówczas owadami skupiającymi się wokół tych ssaków. Obecnie żyją prawie wyłącznie dzięki ludzkiemu rolnictwu - gniazdują w oborach i stajniach, a ich pożywieniem są owady łowione w powietrzu wokół zwierząt na pastwiskach i nad polami.
    Jaskółki dymówki gniazdują w stodołach i wewnątrz innych zabudowań gospodarskich. Ich wymagania siedliskowe (miejsce na gniazdo i rodzaj pokarmu) sprawiają, że najczęściej osiedlają się we wsiach. Gniazdo budują z błota zmieszanego ze źdźbłami traw. Opierają je na belce albo po prostu przyklejają do ściany. Jaskółki łatwo obserwować, gdy łowią w powietrzu owady, latając nisko nad łąką lub nad wodą.
    W Polsce obok jaskółek dymówek występują jaskółki brzegówki i oknówki. Brzegówki gnieżdżą się w norach i urwiskach, a oknówki zakładają gniazda na zewnątrz budynków. Dokładna ich liczba nie jest znana. Badania podają rozbieżne dane od miliona do nawet 10 milionów ptaków. (http://www.przyroda.polska.pl/aktualnosci/article,Biala_jaskolka,id,115914.htm)


    Nasz ptasi albinos musi bardzo dobrze się czuć w dużym gospodarstwie pp. Pomorskich, bo razem ze swym kolorowym bratem niemal pozował do zdjęć. A że materiał to wdzięczny, mogą się Państwo przekonać, oglądając fotografie.
    Gospodarze z dumą i tkliwością mówią o jaskółce, zresztą nie tylko o tej niezwykłej.
    "W gospodarstwie naliczyłem 20 gniazd i wszystkie jaskółcze rodziny doczekały się potomstwa. Teraz młode uczą się latać. Miło patrzeć, jak z mozołem uczą się tej trudnej sztuki - mówi p. Zbigniew Ma też nadzieję, że biała jaskółka, jak czterolistna koniczynka, przyniesie mu szczęście, a za rok cała i zdrowa wróci, aby wydać tu swoje, może też białe, potomstwo.
    A szczęście w tak dużym gospodarstwie na pewno się przyda. Państwo Pomorscy gospodarują na 20ha, prowadzą hodowlę trzody chlewnej i stale coś ulepszają, inwestują. Ostatnio zakończyli budowę specjalnych silosów na obornik.


    - Wszystko musi być szczelne, solidne, zgodne z wymogami UE - mówi gospodarz.
    Praca rolnika to ciężki, niekończący się mozół, to wyrzeczenia i nieustanna troska o dobytek. Dobrze więc, że przyroda stara się umilić im tę codzienną pracę, choćby poprzez takiego małego albinoska. Oby rzeczywiście przyniósł szczęście sympatycznym gospodarzom z Bledzianowa.

sm


© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®