Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 26/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Uczeń SP nr 2 najlepszy w Polsce!: "Żółw" przyniósł mu szczęście

    Nie lada sukcesem może od niedawna poszczycić się Konrad Wojtasik, uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie. Wraz z 27 rówieśnikami z całego kraju zajął ex aequo pierwsze miejsce w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Internetowa Liga Zadaniowa" organizowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Do rywalizacji przystąpiło 345 osób.


    Zaczęło się od tego, że za namową nauczycielki informatyki w SP nr 2 Anny Hoffmann-Jokiel Rada Rodziców zakupiła program komputerowy "Logomocja", służący do nauki programowania w języku Logo. Dzięki niemu uczniowie uczą się nie tylko informatyki i matematyki, ale również logicznego myślenia. Kiedy A. Hoffmann-Jokiel uznała, że jej podopieczni umieją już wystarczająco dużo, zorganizowała konkurs pod hasłem "Zabawa z żółwiem" (żółw to symbol języka Logo). Była to dla K. Wojtasika pierwsza okazja do wykazania się nadzwyczajnymi zdolnościami w tej dziedzinie. Nie miał żadnych problemów z rozwiązywaniem kolejnych zadań. Będąca pod wrażeniem postawy swego ucznia pani Anna postanowiła namówić go do podjęcia znacznie poważniejszego wyzwania. Konrada nie trzeba było zresztą szczególnie przekonywać do udziału w "Internetowej Lidze Zadaniowej". Niezwłocznie zalogował się i utworzył własne konto na stronie internetowej uruchomionej przez WSiP. W ten sposób uzyskał dostęp do pojawiających się co miesiąc zadań. W sumie było ich siedem. Skala trudności rosła z każdym następnym. O ile pięć pierwszych nie sprawiło Konradowi większych trudności, to nad dwoma ostatnimi musiał się trochę nagłowić. Nie stracił przez to jednak pozycji w ścisłej czołówce uczestników konkursu. W prowadzonym na bieżąco rankingu zawsze plasował się wśród najlepszych i tak pozostało już do końca. Co istotne, pozostali zwycięzcy są w przytłaczającej większości mieszkańcami Warszawy i okolic. Dobitnie świadczy to o znakomitym przygotowaniu i niepospolitych zdolnościach K. Wojtasika. W nagrodę otrzymał dwie książki autorstwa prof. Macieja Sysły - wykładowcy na wydziale informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo zarówno Konrada, jak i jego opiekunkę oraz SP nr 2 uhonorowano specjalnymi certyfikatami. Oficjalne potwierdzenie sukcesu dotarło do szkoły, oczywiście za pośrednictwem łączy internetowych, 14 czerwca.
    - Wiem teraz, że muszę to "popychać do przodu", żeby wychodziło mi coraz lepiej - mówi nasz laureat. - Będę szukał różnych konkursów, w których mógłbym wziąć udział.
    Możliwości z pewnością nie zabraknie. Jedną z nich będzie start w Internetowej Lidze Zadaniowej, ale już w wersji przeznaczonej dla gimnazjalistów.


    O K. Wojtasiku, mimo jego bardzo młodego wieku, można mówić jako o prawdziwym człowieku renesansu. Choć jego największym "konikiem" pozostają matematyka, informatyka i pozostałe przedmioty ścisłe, to udziela się też na szeregu innych pól. Jest m.in. uczniem Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu, i utalentowanym szachistą. Zajął nawet pierwsze miejsce w zeszłorocznym okręgowym turnieju szachowym rozgrywanym w Kaliszu. Niestety w Ostrzeszowie brakuje mu rywali grających na odpowiednio wysokim poziomie, z którymi mógłby trenować i podnosić swe umiejętności.
    Takiego ucznia chciałaby mieć zapewne każda szkoła. W tym przypadku na ostateczny sukces złożyło się jednak kilka czynników. Obok niewątpliwego talentu Konrada, także zaangażowanie jego nauczycielki i właściwe lokowanie funduszy przez Radę Rodziców. To konglomerat, którego można pogratulować i który może stanowić doskonały przykład.

Ł. Śmiatacz© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®