Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 26/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Niemieccy licealiści w Ostrzeszowie

    Od 11 czerwca przez tydzień gościła w Ostrzeszowie kolejna na przestrzeni ostatnich kilku lat grupa młodych Niemców. Ich przyjazd był rewizytą. Dwa lata temu za zachodnią granicą przebywali uczniowie ostrzeszowskich szkół. Wymiana młodzieży to jeden z najważniejszych elementów współpracy partnerskiej pomiędzy gminami Ostrzeszów i Stuhr.
    Delegację tworzyło 21 licealistów i trzech opiekunów. Niemal wszyscy odwiedzili Polskę po raz pierwszy. Gospodarze starali się więc, aby wywieźli stąd jak najlepsze wspomnienia. Program wizyty obfitował w spotkania i wyjazdy w najciekawsze zakątki naszego regionu. Już samo powitanie świadczyło o tym, że dla władz jest to wydarzenie o kluczowej randze. Uroczystość zorganizowano w sali reprezentacyjnej ratusza, a prowadzącym był burmistrz Stanisław Wabnic. Mówił o Ostrzeszowie, jego historii, sukcesach i bolączkach, wyjaśniał zawiłości polskiego podziału administracyjnego, a ponadto opowiedział anegdotę o tym, jak to dzięki truskawkom trafił na najwyższy urząd w mieście. Prosił też o pytania, ale zmęczona podróżą młodzież nie kwapiła się szczególnie do ich zadawania. Z całą pewnością jednak tematów do rozmów przybywało z każdym dniem pobytu.


    Zdaniem burmistrza, kontakty młodych Polaków i Niemców to w kontekście zjednoczonej Europy kwestia pierwszoplanowa.
    -Mam nadzieję, że nie będzie wojen, Europa będzie scalona, że będziemy mieli wspólne interesy i że będzie nam wszystkim lepiej - powiedział mi po spotkaniu i zwrócił uwagę na edukacyjną funkcję takich wizyt. - Dla nich jest to egzotyka. Niektóre niemieckie rodziny nie odróżniają Polski od Rosji. Kiedy przyjeżdżają, to widzą, że jest to normalny kraj.
    Jak najlepiej poznać codzienne życie mieszkańców danego kraju? Oczywiście jak najczęściej przebywając w ich towarzystwie. Stąd też młodzi Niemcy zakwaterowani zostali w domach uczniów ostrzeszowskich szkół: Zespołu Szkół nr1, ILO i Gimnazjum nr 1. Goście mieli nawet sposobność uczestniczenia w zajęciach szkolnych wraz ze swymi gospodarzami. Wycieczki do Antonina i Wrocławia, żeglowanie w Kobylej Górze i muzykowanie w Szkole Muzycznej to tylko niektóre z pozostałych atrakcji. Co ważne, licealiści ze Stuhr pozostawili po sobie wyraźny ślad w postaci wykonanych tutaj zdjęć. Każdego z nich poproszono o wybranie trzech fotografii. W ten sposób powstała wystawa, której wernisaż odbył się 15 czerwca.
    Organizatorem wizyty niemieckiej młodzieży było Stowarzyszenie Współpracy Partnerskiej Gmin Ostrzeszów i Stuhr. Organizacji udało się pozyskać na ten cel wsparcie finansowe z Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Otrzymane 4.000 zł okazało się bardzo przydatne. Warto przypomnieć, że wymianą objęci są nie tylko uczniowie, ale również sportowcy. Niemcy pojawiają się co roku na Crossie Ostrzeszowskim, nasi zawodnicy wyjeżdżają na zawody w biegach przełajowych rozgrywane jesienią w Stuhr. To samo już niedługo dotyczyć ma tenisistów stołowych. Ze swoimi niemieckimi odpowiednikami współpracują też tutejsze struktury straży pożarnej, domy pomoc społecznej i Bractwo Kurkowe. Każdy chce mieć swój udział w dziele, którego znaczenie ciągle rośnie. Między innymi dzięki takiej właśnie postawie określenie "wspólna Europa" staje się rzeczywistością. Nie wspominając już o rzeczach tak oczywistych jak przełamywanie wzajemnych uprzedzeń i krzywdzących stereotypów.

Ł. Śmiatacz© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®