Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 21/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
PRZECIW SCHEMATOM I ...DESZCZOWI

    "Antyschematy" - spotkanie mające na celu jednoczyć we wspólnej zabawie młodzież niepełnosprawną z osobami zdrowymi stało się w Ostrzeszowie jedną z tradycyjnych majowych imprez. Pamiętamy, jak przed laty barwne korowody przemierzały wzdłuż i wszerz ulice miasta. Wiele autentycznego optymizmu dawały prace osób niepełnosprawnych, które można było podziwiać w salach muzeum. Tegoroczna impreza pozbawiła nas tych atrakcji, ale jak tu osoby poruszające się na wózkach miałyby pokonywać coraz wyższe progi, podjazdy, zejścia na jezdnię, których ostatnimi czasy zdecydowanie przybyło? W tym względzie wyraźnie się cofnęliśmy i nie jest istotne, czy chodzi tu o drogę powiatową, miejską czy wojewódzką. Brak wystawy zaskoczył mnie bardziej, bo przecież wielu poszkodowanych przez los właśnie poprzez tworzenie dzieł plastycznych ukazywało swoje spojrzenie na świat. I nieistotne, że nie była to wielka sztuka. W tym roku postawiono na wspólną zabawę - taniec, śpiew, muzykę, a także gry sportowe. Też było sympatycznie, barwnie i wesoło.


    Impreza od początku do końca odbywała się na terenie strzelnicy, przy ul. Cichej, przy której 17 maja cicho raczej nie było. Już od wczesnych godzin przedpołudniowych zjawiali się tutaj uczestnicy "Antyschematów". Zjechali do Ostrzeszowa reprezentanci wszystkich w naszym powiecie warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej. Była też grupa młodzieży ze szkoły specjalnej i tamtejszego gimnazjum, przybyła młodzież i dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej.i po raz pierwszy - z Domu Dziecka. Dobrym zwyczajem stało się także, że na "Antyschematy" zjeżdżają ekipy z dalszych i bliższych miejscowości. Tym razem byli to podopieczni środowiskowych domów samopomocy z Jarocina, Odolanowa, Osieka, Kępna, Środy, Pleszewa, a także z Raszew. Pod namiotami, przy zastawionych stołach oczekiwano na rozpoczęcie. Rolę gospodyni przyjęła na siebie kier. ostrzeszowskiego ŚDS - Agnieszka Sobczak. Po ciepłych słowach powitania przyszła kolej na gości, a zjawili się niemal wszyscy: burmistrzowie S. Wabnic i M. Witek, przewodniczący rady E Skrzypek, wicestarosta Z. Witkowska. Popłynęły życzenia radosnej zabawy, miłych wrażeń i wielu przyjaźni. Wszyscy też "zaklinali" deszcz, który niestety siąpił z niebios coraz intensywniej. Młodzież wprawdzie deszczu się nie przestraszyła, choć bez niego zabawa mogła być jeszcze fajniejsza. Rozpoczęto od tańców, stanowiących główny motyw całej imprezy. A do tańczenia zachęcał zespół "Damiano", grając skoczne melodie.


    Odbyła się również artystyczna prezentacja wszystkich uczestników spotkania. Na początek tanecznym krokiem wkroczyli do akcji gospodarze, czyli liczna grupa z ŚDS. Tańczyli przy śpiewanej przez Tomka piosence o kolorowym, rozbawionym tłumie. Inne grupy też prezentowały się ciekawie, ale chyba najwięcej wesołości wniosła czwórka z Kobylej Góry. Ich kolorowa inscenizacja przeboju "Ich Troje" wzbudzała salwy śmiechu. W międzyczasie trwała też gra terenowa, składająca się z siedmiu konkurencji - tak sportowych (np. rzut szyszkami do kosza), jak też wymagająca trochę znajomości naszego miasta. Nielichą atrakcją był również konkurs strzelania z łuku, gdzie bezbłędnym okiem popisali się strzelcy z ostrzeszowskiego DDPS. A że śpiewać też potrafią, udowodnili swym występem, stanowiącym ostatni akord tej miłej, lecz mokrej od deszczu imprezy.


    Kolejne "Antyschematy" za nami. Mały udział w zabawie mieszkańców Ostrzeszowa, a także młodzieży szkolnej sprawia, że impreza staje się wprawdzie sympatycznym spotkaniem, lecz we własnym gronie - osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. O szerszej integracji nie ma mowy, a przecież takie były (i chyba są) założenia "Antyschematów". Ten schemat, w który "Antyschematy" popadają, trzeba by złamać czym prędzej.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®