Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 17/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
"GAZELA BIZNESU" ZA ODWAGĘ I PRACOWITOŚĆ

    Sukcesy firmy ZPM "POPRAWA" dawno już przekroczyły granice powiatu, a nawet Polski. Stały rozwój przedsiębiorstwa oparty o najnowsze technologie, poważne traktowanie każdego klienta, nowoczesność połączona z rodzinną wręcz atmosferą panującą w zakładzie, to - jak się wydaje - główne przyczyny osiągnięć, o jakich wielu przedsiębiorców może tylko pomarzyć. Ostatnim, znaczącym sukcesem firmy i jej właściciela było przyznanie Zdzisławowi Poprawie GAZELI BIZNESU - nagrody przyznawanej przez ogólnopolski fachowy dziennik "Puls Biznesu". W niedawnym rankingu tego pisma kobylogórska firma okazała się bezkonkurencyjna w kategorii producentów opakowań tekturowych, pozostawiając za sobą większe, renomowane przedsiębiorstwa z tej branży. Wyróżnienie to jest dobrym pretekstem, by przyjrzeć się osiągnięciom firmy ZPM "Poprawa".


    Główny zakład firmy, wybudowany przed dwoma laty, znajduje się w Bierzowie. Są tam nie tylko nowoczesne i przestronne hale produkcyjne, ale i pomieszczenia biurowe, a także laboratorium do badania tektury. Kierująca działem kontroli jakości - Monika Janicka-Bałd przekonuje, że dzięki dobremu wyposażeniu i pracującym tu laborantkom, są w stanie określić jakość dostarczanej tektury, a także sprawdzenia jej pod względem wodotrwałości. Kartony produkowane dla LG muszą przynajmniej dobę być całkowicie odporne na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. W Bierzowie dominuje produkcja dająca szansę szerokiego wykorzystania nowoczesnej maszyny, pozwalającej wytwarzać małe i duże kartony z nadrukiem w czterech kolorach. Opakowania tego typu można napotkać m.in. w sieci marketów koncernu Lidl.
    Jednakże największe kartony w Polsce, wycinane z płyt o wym. 3,6 x 2,6m wytwarzane są w zakładzie ostrzeszowskim. Tu bowiem znajduje się specjalnie zakupiona maszyna o parametrach niespotykanych w kraju, umożliwiająca wyprodukowanie tekturowych opakowań dla największych, robionych przez koncern LG lodówek. Warto nadmienić, że nawet żaden koncern zachodni wytwarzający opakowania tekturowe, nie był w stanie wyprodukować kartonu o takich rozmiarach. Nawiązanie współpracy z LG uwarunkowane było wieloma wymaganiami stawianymi przez koncern, ale firma Zdzisława Poprawy sprostała im bez zastrzeżeń. Czterokrotne wizyty szefów LG potwierdziły dobre notowania zakładu, co powinno zaowocować jeszcze szerszą współpracą. W tym kontekście nie dziwi, że w ciągu roku produkcja firmy ZPM "Poprawa" wzrosła aż o 35%.
    Nic jednak nie przychodziła darmo - by się rozwijać, trzeba inwestować - powtarza Z. Poprawa - a wiadomo, że inwestycje kosztują. Oprócz kapitału własnego, znaczną część środków uzyskano z realizacji projektów unijnych. Aż pięć z nich zostało zakwalifikowanych do realizacji, co pozwoliło na nowoczesny park maszyn i rozwój przedsiębiorstwa.


    W czym jeszcze tkwi tajemnica sukcesu tej do niedawna niewielkiej, rodzinnej firmy? Na realizacji kilku podstawowych, niby prostych prawd i zasad, o których wielu przedsiębiorców jakby nie chce pamiętać:
    "Zawsze powtarzam - mówi Zdzisław Poprawa - że albo robimy coś dobrze, albo nie robimy wcale. Nawet jeśli minimalnie coś jest nie tak, nie wolno przejść nad tym do porządku. To dotyczy zarówno pracowników na produkcji, jak i biurowych.. Do każdego klienta trzeba podchodzić poważnie.
    Uważam, że jako załoga odnosimy sukces, zdecydowanie zwiększając co roku produkcję. Na to przede wszystkim składają się trafione inwestycje, nowoczesny park maszyn, nowe technologie oraz uczciwi i rzetelni pracownicy. Wciąż mówię, że to, iż jestem właścicielem - nic nie znaczy. Jesteśmy razem, jedziemy na jednym poziomie. Jak wy nie będziecie mieć pracy, to i ja nie będę miał firmy...


    Trzeba też być solidnym. Wymagamy tego od swoich partnerów, ale nam się również nie zdarzyło, aby dzień czy tydzień po terminie jakieś faktury pozostawały niezapłacone.
    Chcąc liczyć się na rynku, nie ma innego rozwiązania jak bycie konkurencyjnym. Jeśli będziemy mieć nowoczesną technologię - będziemy robić szybciej, a przez to taniej, wtedy będziemy konkurencyjni. 3-4 lata temu mogliśmy tylko marzyć, by być konkurencją dla zachodnich firm produkujących w Polsce. One jednak przestały inwestować, pracują na przestarzałym już sprzęcie - my mamy niższe ceny i ich wypieramy. Dziś jesteśmy konkurencją dla koncernów zachodnich.


    By coś osiągnąć, potrzebna jest także odwaga. Trzeba podjąć ryzyko, odpowiedzialność, zainwestować własne pieniądze, mieć wyczucie rynku i być konsekwentnym."
    Miarą tej konsekwencji w działaniu jest zapewne plan budowy w Bierzowie kolejnej hali produkcyjnej na 3.000m2 i inne ambitne zamierzenia, które pozwolą zwiększyć zatrudnienie do ok. stu osób. Dotychczasowe dokonania Zdzisława Poprawy i jego załogi dają nadzieję na realizację tych planów.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®