Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 13/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
MISTYCZNE PRZEŻYCIE DROGI KRZYŻOWEJ

    "Ile razy trzeba upadać, ile razy trzeba się podnosić. Można upadać z powodu lęku przed osamotnieniem; bywa, że upadamy z powodu braku wiary, wobec poczucia absurdu, braku celu i sensu. Jednakże w wątpliwości jest coś z wiary. Wątpi się w to, co jest ważne, a więc rzeczywiste. Czasem od zwątpienia zaczyna się wiara..."


    Filozoficzny tekst "Drogi Krzyżowej" ks. Jana Twardowskiego stał się inspiracją widowiska artystycznego, które w niedzielę 18 marca mieli okazję podziwiać ostrzeszowscy melomani. Koncert zorganizowało Ostrzeszowskie Centrum Kultury, ale miejscem jego prezentacji był kościół Chrystusa Króla. Stacje "Drogi Krzyżowej" czytał znakomity aktor JAN NOWICKI, zaś impresje muzyczne, przeplatające się przez poszczególne teksty wykonywał zespół "DE PROFUNDIS". Obrazy dźwięków malowane instrumentami klawiszowymi Cezarego Chmiela, perkusją Tomka Grochota, trąbką Tomka Kudyka i saksofonem Marka Stryszowskiego współtworzyły wyobraźnię uczestników koncertu.
    Premiera widowiska odbyła się w Wielki Piątek, 13 kwietnia 2001r. Miejsce też było szczególne - kaplica św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce. Władze tego miasta od początku patronują temu przedsięwzięciu, nic dziwnego, skoro M. Stryszowski - lider zespołu, właśnie stamtąd pochodzi.


    Potem zaczęły się występy w kościołach, kaplicach, teatrach całej Polski. Było też niemało koncertów zagranicznych - w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii... Artyści szczególnie wspominają pobyt w Kijowie i koncert, jaki dali podczas wizyty w tym mieście Jana Pawła II. Jak widać, emocje ludzi słuchających tę muzykę nie zależą od kraju ani od pochodzenia - one wypływają z serca. Właśnie tak, poprzez serce to wyjątkowe misterium męki Pańskiej przyjęli ostrzeszowianie. Długo trwały brawa, którymi na stojąco nagradzano artystów. Były też podziękowania złożone w imieniu wszystkich przez gospodarza parafii - ks. Pawła Malińskiego. Już po koncercie artyści nie kryli zachwytu nad akustyką kościoła i wręcz komfortowymi warunkami, w jakich przyszło im wystąpić. Zaś ci melomani, którym głęboko utkwiły w sercu słowa ks. Jana i pulsująca radością muzyka, mogli nabyć płytę, zawierającą całe, ponadgodzinne widowisko.


    Nie często zdarza się uczestniczyć w wydarzeniu artystycznym, a takim na pewno był koncert u Chrystusa Króla. Ci, co zdecydowali poświęcić to niedzielne popołudnie na mistyczne przeżycie "Drogi Krzyżowej", z pewnością tego nie żałują.

    W jednym z najbliższych numerów "CzO" rozmowa z Janem Nowickim.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®