Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 12/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM - eliminacje powiatowe

    Od wielu lat młodzież szkolna uczestniczy w konkursach, mających na celu przybliżenie sobie i rówieśnikom tematyki przeciwpożarowej. Doskonałą okazją do tego był finał eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbywający się pod hasłem MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM. Finał rozegrany został 10 marca na terenie jednostki PSP w Ostrzeszowie. Przystąpiło do niego 14 młodych ludzi z powiatu ostrzeszowskiego, którzy wcześniej stoczyli zwycięskie boje w eliminacjach szkolnych i gminnych. Inicjatorem całej imprezy jest Zarząd Główny Związku OSP RP. Stąd też uczestników i towarzyszących im opiekunów powitał prezes powiatowego zarządu OSP w Ostrzeszowie dh Janusz Bebłot. Warto zaznaczyć, że od lat spory udział w organizacji powiatowego finału ma również tutejsza jednostka PSP.


    Pierwsze zadanie polegało na prawidłowym rozwiązaniu testu zawierającego 40 pytań. Na odpowiedzi było 50 min, tym większe zdziwienie wywołał jeden z młodych uczestników finału, Mateusz Krzywaźnia z SP w Kraszewicach, który w ciągu 5 min uporał się z rozwiązaniem testu. Największy problem miał z pytaniem o nazwisko naczelnego komendanta OSP.


    Testy wyłoniły najlepszych uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy następnie przystąpili do rozgrywki ustnej. Składała się ona z odpowiedzi na trzy wylosowane pytania. Za każdą odpowiedź można było otrzymać od 0 do 3 pkt. Ta runda ustaliła kolejność w poszczególnych grupach, która przedstawia się następująco:

Grupa I - uczniowie szkół podstawowych
1. Dorota MOSKWA (gm. Kobyla Góra)
2. Mateusz KRZYWAŹNIA (gm. Kraszewice)
3. Daria FRACH (gm. Grabów)
4. Jakub CHRÓŚCIK (gm. Ostrzeszów)
5. Sylwia JASIŃSKA (gm. Doruchów)

Grupa II - uczniowie gimnazjów
1. Ilona JEZIORNA (gm. Kraszewice)
2. Dorota BRUDER (gm. Ostrzeszów)
3. Daniel CIERNIEWSKI (gm. Grabów)
4. Łukasz URBAN (gm. Mikstat)
5. Marek WOJTYSZEK (gm. Czajków)
6. Błażej DOLATA (gm. Kobyla Góra)
7. Katarzyna PELC (gm. Doruchów)

Grupa III - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1. Hubert SMARDZ (gm. Grabów)
2. Kornel WRÓBEL (gm. Ostrzeszów)

    Jedna z osób zakwalifikowanych do finałowego konkursu w kategorii najstarszych uczniów nie wzięła w nim udziału. Wszyscy uczestnicy Turnieju Wiedzy Pożarniczej nagrodzeni zostali upominkami, zaś zwycięzcy każdej z kategorii otrzymali plecaki i puchary. Nagrody wręczali: prezes OSP Ostrzeszów - dh Janusz Bebłot, komendant PSP - Tomasz Mak, przedstawiciel władz powiatu - radny Mieczysław Mądry, a także przewodniczący komisji oceniającej uczestników - dh Zdzisław Filipczak. On też poproszony o ocenę konkursu powiedział:
    " W tym roku poziom był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym, co widać było już po pisemnym teście, w którym padło ok. 70% poprawnych odpowiedzi. Nie było pytania, na które nikt nie odpowiedział. Jak zwykle najwięcej problemów sprawiają młodzieży pytania zawierające jakąkolwiek symbolikę pożarniczą, np. oznaczenie gaśnic, dróg ewakuacyjnych, itp."
    Zwycięzców poszczególnych kategorii czekają teraz eliminacje na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się w maju. Życzymy powodzenia.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®