Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 9/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Ostrzeszowianin w konkursie Google

    Większość z czytelników zapewne zna firmę Google z wyszukiwarki, której używają na co dzień. Jednak jak się okazuje, Google to nie tylko wyszukiwarka. Firma rozwija bardzo wiele różnych aplikacji dostępnych zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak również jako odrębne programy. Można by tutaj sporo wymieniać np. Google Mail (GMail) coraz bardziej popularna usługa darmowej poczty elektronicznej czy też Google Earth - aplikacja pozwalająca oglądać zdjęcia satelitarne całego świata lub Google Picasa - program pozwalający na katalogowanie swoich albumów zdjęć w łatwy i przyjazny sposób. To tylko niewielka część wszystkich produktów Google, firmy, która zarabia głównie na reklamach udostępnianych we wszystkich swoich internetowych serwisach, wliczając w to swoją wyszukiwarkę. Google od zawsze wspierało różne inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania (czyli oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym). Przykładem tego może być fakt, że całe zaplecze serwerowe działa pod kontrolą darmowego systemu operacyjnego Linux, który jest alternatywą dla powszechnie znanego systemu Windows firmy Microsoft.
    Google od dwóch lat organizuje konkurs pod tytułem "Summer of Code", czyli w polskim tłumaczeniu "Lato z kodowaniem". Paweł Sołyga, student 4. roku informatyki na wydziale elektroniki Politechniki Wrocławskiej (ostrzeszowianin) uczestniczył w tymże konkursie w roku 2006.


    Czym tak naprawdę jest Google "Summer of Code"?
    Google "Summer of Code" to konkurs organizowany dla studentów wszystkich uczelni na całym świecie. Konkurs polegający na przygotowaniu propozycji projektu informatycznego (nowego programu lub rozszerzeniu możliwości istniejących programów o otwartym kodzie źródłowym). Przygotowana propozycja podlega ocenie przez różne organizacje współpracujące z firmą Google, po czym wybrane zostają najlepsze projekty. W roku 2006 z 8000 zgłoszeń wybranych zostało 630 studentów z całego świata (w tym 21 studentów z Polski), którzy następnie przez okres wakacji mieli za zadanie zrealizować przedstawiony projekt (udało się 580 uczestnikom). Każdemu studentowi przydzielany jest opiekun (mentor), który nadzoruje pracę nad projektem i informuje pracowników Google o postępach. Sama praca dla Google to wielkie osiągnięcie, ale oprócz tego warto wspomnieć, że konkurs podzielony był na trzy etapy (przyjęcie propozycji projektu, ocena połowy projektu oraz ocena końcowa projektu - te dwa ostatnie dokonywane przez mentora) Ukończenie każdego z etapów nagradzane było finansowo. Za przejście pierwszego etapu student otrzymywał 500$, za etap środkowy 2000$ i za etap końcowy również 2000$. Co w sumie daje 4500$ za ukończenie całego projektu oraz 500$ dla mentora za sprawowaną opiekę nad studentem. Łącznie firma Google przeznaczyła 3mln $ na nagrody pieniężne dla studentów zakwalifikowanych do konkursu.


    Pawłowi Sołydze udało się pozytywnie przejść przez wszystkie 3 etapy, a jego propozycja projektu dotyczyła programu umożliwiającego w łatwy sposób instalacje innych programów dla komputerów Mac firmy Apple, które w Polsce są, niestety, dosyć mało popularne. Aplikacja wykonana przez Pawła nosi nazwę MacLibre i można ją znaleźć na stronie www.maclibre.com (na razie tylko w języku angielskim).
    Oprócz nagrody pieniężnej studenci otrzymywali koszulkę z logo konkursu oraz certyfikat pozytywnego ukończenia programu, jak również zaproszenie na wizytę w biurze Google połączoną z obiadem, rozmową z pracownikami oraz zwiedzaniem placówki. Spotkania były organizowane w wielu różnych filiach firmy Google na całym świecie. Paweł miał przyjemność odwiedzić Google w ich biurze w Hamburgu.

(sam)© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®