Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 1/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
CZY POZOSTANĄ REWIRY DZIELNICOWE?

    Nie jest tajemnicą, że Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie przygotowuje zmiany dotyczące rewirów dzielnicowych. Zwróciliśmy się zatem do komendanta Dariusza Bieńka z prośbą o przybliżenie planowanych zmian.
    "Zastanawiamy się nad zasadnością funkcjonowania policji w rewirach. Po głębokiej analizie odbywanej tam służby, rozważamy możliwość przekwalifikowania rewiru dzielnicowych w punkty przyjęć dzielnicowych. Chodzi o to, aby zwiększyć dostęp obywateli do policji. Jeżeli zmienimy model funkcjonowania rewiru w punkt przyjęć, wówczas w określonych dniach o określonej porze na obywateli będzie czekał policjant - dzielnicowy, u którego będą mogli pewne sprawy załatwić. Planujemy również, by służba dzielnicowego była pełniona jednocześnie przez dwie osoby. Jeden dzielnicowy mógłby wtedy przyjmować petentów, drugi w tym czasie patrolowałby teren danej gminy. W ten sposób o stałych godzinach byłby zapewniony dostęp obywateli poszczególnych gmin do policjantów. Obecnie w razie urlopu lub zwolnienia lekarskiego zdarza się, że nie ma policjanta na rewirze.
    Główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo na terenie tych gmin przejmie komisariat policji w Grabowie, a punkty przyjęć, gdzie obywatele będą mogli załatwiać swe sprawy, staną się takimi wysuniętymi placówkami. W chwili przekwalifikowania rewirów dzielnicowych w punkty przyjęć służba patrolowo - interwencyjna będzie kierowana z komisariatu. Ci policjanci będą rozpoczynali służbę w Grabowie i będą kierowani na teren poszczególnych gmin zarówno w godzinach rannych, popołudniowych, jak i wieczornych. Zmiana nie oznacza, że nie będzie służby patrolowej, chcemy tylko doprowadzić do takiej sytuacji, że każdy, kto ma na policji sprawę do załatwienia, nie będzie musiał jechać do Grabowa, Ostrzeszowa, tylko w określonym dniu tę sprawę załatwi u dzielnicowego w swojej miejscowości. Oczywiście dotyczy to spraw, które mogą kilka dni zaczekać. Zakładam, że takie dyżury dzielnicowych będą w gminach co najmniej dwa razy w tygodniu.
    W związku z powyższym pozwoliłem sobie skierować do poszczególnych burmistrzów, wójtów i starosty ostrzeszowskiego pismo z zapytaniem, co władze samorządowe sądzą na ten temat. Osobiście uważam, że bardziej efektywna policja będzie wtedy, gdy będą punkty przyjęć, a nie rewiry dzielnicowych. W chwili obecnej rozważamy, jakie będą plusy, a jakie minusy tego przedsięwzięcia.
    Za wcześnie, aby określić, od kiedy ewentualne zmiany mogłyby obowiązywać, gdyż wiąże się to z pewną zmianą etatów, struktury organizacyjnej komisariatu, komendy. Ponieważ rewiry dzielnicowych są w strukturze komisariatu policji w Grabowie, to chcę, by wszystkie istniejące w rewirach etaty pozostały w komisariacie. Co oznacza, że ci policjanci i tak będą pełnić służbę na terenie podległym komisariatowi policji w Grabowie, w tych gminach, gdzie dzisiaj. Tak to widzę. Kiedy nastąpią zmiany? Zależeć to będzie od zatwierdzenia projektu przez Komendę Wojewódzką, a potem Komendę Główną.
    W Ostrzeszowie i w Kobylej Górze nic się w zakresie dzielnicowych nie zmienia. Rozważaliśmy możliwość zmiany funkcjonowania rewiru w Kobylej Górze, ale uznając specyficzny, wypoczynkowy charakter tej miejscowości już w minione wakacje zwiększyliśmy tam stan osobowy policjantów, kierując funkcjonariuszy z oddziałów prewencji, uznajemy, że tam ta służba jest potrzebna i póki co rewiru w Kobylej Górze nie zmieniamy."

K.J.

© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®