Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 43/2006 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
DZIEŃ PATRONA W GIMNAZJUM nr 1 im. JANUSZA KORCZAKA

    13.10.06. w Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka młodzież świętowała Dzień Patrona. Janusz Korczak - Patron gimnazjum był wspaniałym i wartościowym człowiekiem, który dla młodzieży może stanowić wzór godny naśladowania. W jego wszechstronnej osobowości zespoliło się kilka zawodów. Wszystkie zwrócone ku człowiekowi, ze znamionami posłannictwa. Z zawodu Korczak był lekarzem-pediatrą, z talentu pisarzem, z powołania-społecznikiem, wybitnym teoretykiem wychowania i wychowawcą-praktykiem. Uczony i dydaktyk, filozof-myśliciel, moralista - całą swoją wiedzę, trud życia i godność śmierci poświęcił dzieciom.


    Uniwersalność jego idei, ponadczasowość zasad, żywa aktualność jego refleksji i wskazań pedagogicznych sprawiła, że społeczność uczniowska, nauczyciele i rodzice Gimnazjum nr 1 w Ostrzeszowie wybrali Janusza Korczaka na Patrona swojej szkoły, a dzień 14 października ogłoszono Dniem Patrona. Dzień ten jest obchodzony w gimnazjum nie tylko jako święto nauczycieli i wychowawców, ale i święto Janusza Korczaka, który do grona pedagogów niewątpliwie należał.
    Ponieważ w tym roku dzień 14 października przypadł w sobotę, uczniowie gimnazjum swoje święto obchodzili wyjątkowo 13 października.


    W tym dniu każdy rocznik miał przygotowany inny program obchodów Dnia Patrona. Klasy pierwsze wysłuchały montażu słowno-muzycznego poświęconego Januszowi Korczakowi, który opracowany został przez p. Małgorzatę Płowens oraz p. Justynę Piechotę. Po wysłuchaniu części artystycznej z gimnazjum wyruszyła sztafeta najlepszych sportowców pod przewodnictwem p. Piotra Wiei, która w ramach biegu korczakowskiego przebiegła z pochodnią ulicami Ostrzeszowa, upamiętniając bohaterstwo pomordowanych w czasie II wojny światowej nauczycieli. Podczas biegu zapaliła znicze w miejscach pamięci: przed Pomnikiem Harcerzy oraz tablicą pomordowanych nauczycieli przy Szkole Podstawowej nr 2 i pomnikiem Janusza Korczaka. Na zakończenie uroczystego apelu p. dyrektor zaprezentowała uczniom klas pierwszych sztandar gimnazjum, na którym widnieje postać Patrona. Następnie reprezentanci poszczególnych klas przeprowadzali wywiad z dyrekcją, aby bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem szkoły. Pod tablicą Patrona została złożona wiązanka kwiatów przez delegację samorządu uczniowskiego.
    Dla klas II p. Justyna Piechota zorganizowała przegląd młodych talentów, podczas którego uczniowie gimnazjum zaprezentowali swoje uzdolnienia wokalne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne i modelarsko-konstrukcyjne.


    Reprezentanci klas III rywalizowali w quizie wiedzy o Patronie, przygotowanym przez p. Grażynę Gutowską i p. Katarzynę Majdzińską, a potem wspólnie z kolegami z klasy oglądali projekcję filmów "Pianista" i "Lista Schindlera" oraz uroczystość nadania szkole imienia Janusza Korczaka.
    Wszyscy uczniowie zwiedzili również wystawę związaną z życiem i działalnością wychowawczą Patrona szkoły, którą wykonały p. Maria Chachuła i p. Krystyna Pawlak.

(a)© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®