Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 43/2006 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Wystawa rzeźb Cezarego Kopika:
"SYMBOL SZCZĘŚCIA I MĄDROŚCI" W OSTRZESZOWIE

    Pan Cezary Kopik pochodzi z Grudziądza, rzeźby tworzy od 1974r., a już w 1975r. odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. Od tego czasu miało miejsce wiele wystaw, w których artysta prezentował swoje dzieła. W Ostrzeszowskim Muzeum rzeźby p. Kopika możemy podziwiać dzięki p. Józefowi Czwordonowi - jego przyjacielowi. W ostatnim czasie prace twórcy można było oglądać głównie w Niemczech. Wystawa w Ostrzeszowie jest pierwszą wystawą indywidualną na ziemiach polskich od 2001r. Możemy na niej podziwiać wiele ciekawych rzeźb zachwycających formą i artystycznym kunsztem. Tematyka oraz stylistyka prac jest bardzo różnorodna, jak mówi sam autor: "Nie trzymam się jednej konwencji, jeśli ktoś gdzieś zobaczy moją pracę, nie powie - to jest Kopika. Moim image jest to, że stale coś innego robię, tworzę i poszukuję." Pana Cezarego inspiruje człowiek - człowiek z całym swym życiem duchowym. Wśród jego prac znajdziemy zarówno te dotyczące codziennego życia, jak i poświęcone sferom duchowym. Niektóre prace zostały zainspirowane czasami okupacji, wojną czy czasami Solidarności. Ciekawą rzeźbą jest "Kaktus Europy", symbol cierpienia ludzi m. in. na wojnie w Jugosławii. Wielkie zainteresowanie wzbudzają rzeźby wykonane w czarnym dębie, np. "Kobieta III", "On", "Ona". "Drewno to na 100% ma więcej niż 1000 lat" - powiedział p. Cezary. Pracą, która zrobiła furorę na świecie, jest rzeźba "Symbol szczęścia i mądrości". Patrząc na nią z jednej strony widzimy słonia - symbol szczęścia, patrząc z drugiej dostrzegamy sowę - symbol mądrości. Autor wspomina, jak powstał pomysł: "Miałem stypendium w Niemczech i zrobiłem dwie rzeźby, jedną - "Symbol szczęścia" i drugą "Symbol mądrości". Przyszło małżeństwo i chciało kupić rzeźbę, żona chciała kupić sowę - symbol szczęścia, natomiast jej mąż wolał mieć w domu symbol szczęścia - słonia. Dwóch rzeczy nie mogli kupić, wyszli więc skłóceni. Ja, patrząc z boku, pomyślałem, czy tego nie da się połączyć - to jest właśnie efekt".


    Na otwarcie wystawy rzeźb Cezarego Kopika (15 X) nie przyszło może wiele osób, ci jednak którzy byli obecni, na pewno są pod wrażeniem.


    Wszystkie wystawione w Ostrzeszowie prace artysty są interesujące. Zachwycają formą, czasami bogatą, czasami prostą, a przede wszystkim poruszają wyrazistą treścią, przekazem. Rzeźby p. Kopika można będzie oglądać w Ostrzeszowskim Muzeum do końca roku - na pewno warto się tam wybrać.

A. Skolarska© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®