Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 43/2006 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
PŁASKORZEŹBA PAPIEŻA NA MURZE KOŚCIOŁA

    28 kwietnia 2005 roku Rada Miejska wyraziła wolę utworzenia w Ostrzeszowie miejsca pamięci ku czci Jana Pawła II. Pierwotnie miał to być pomnik usytuowany w parku nazwanym imieniem naszego Papieża. Z uwagi na ograniczone możliwości zmieniono koncepcję, zlecając wykonanie płaskorzeźby, na której uwidoczniona jest postać Ojca Świętego. Właśnie w tych dniach na ścianie kościoła Chrystusa Króla w Ostrzeszowie trwa montaż płaskorzeźby. Twórcą dzieła jest artysta rzeźbiarz, profesor ASP we Wrocławiu Christos MANDZIOS.


Wiele pracy i serca włożyli w zamontowanie płaskorzeźby Papieża

    "Jest to moje pierwsze dzieło przedstawiające Papieża - mówi. Wcześniej dla miasta wykonywałem prace rekonstrukcyjno - konserwatorskie przy pomniku Powstańców Wlkp. na cmentarzu. Jakoś zaistniałem w Ostrzeszowie i pewnie dlatego ze strony władz przyszła ta propozycja. Termin był wyjątkowo krótki, umowę podpisałem w połowie lipca, choć koncepcja rodziła się wcześniej. Na kompozycję płaskorzeźby składa się motyw okna - okna papieskiego, ale i tego, o którym mówił Benedykt. Wieża kościoła jest bardzo dobrą lokalizacją. Samo okno zrobione zostało z piaskowca - żółtego i w kolorze szarej zieleni. Płaskorzeźba Papieża i unoszącej się nad nim gołębicy jest wykonana z brązu. Wysokość całego dzieła wynosi ok. 5m, a szerokość 2,10m. Były to dla mnie bardzo trudne dwa miesiące, ale jak wszystko zostanie z sukcesem zmontowane, to satysfakcja będzie ogromna."


Twórca płaskorzeźby - Christos Mandzios

    Twórca z uznaniem mówi o panach, którzy od kilku dni z wielkim zaangażowaniem pracują przy montażu płaskorzeźby. A praca nie jest prosta, przede wszystkim odbywa się na wysokości. Tam, na rusztowaniu, z pomocą dźwigu robiony jest sam montaż. Element po elemencie trzeba przymierzać, wiercić otwory na kotwy, smarować klejem i przytwierdzać do muru kościelnej wieży. W pracach tych największy udział mają panowie: Adam Malcher, Marek Tyc, Marian Marzyński, Jacek Jakubczak, Marceli Witek i Ireneusz Wróbel. Część z wymienionych została zaangażowana przez Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej. Są też przedstawiciele firm "Stalkom" i "Akme".


Ojciec Święty już nam błogosławi

    "Przy zubożeniu społeczeństwa nie stać nas na pomnik, ale sądzę, że przyjęta forma jest bliska naszym marzeniom i pragnieniom, by upamiętnić tego Niezwykłego Człowieka - mówi proboszcz parafii ks. Paweł Maliński. - Miejsce przy świątyni przystoi Ojcu Świętemu, a przechodząc każdy będzie mógł spojrzeć i nawet w tym zabieganiu przystanąć na chwilę, zamyślić się i westchnąć do naszego Papieża jako orędownika. Została zachowana myśl ukazania Ojca Świętego w oknie, zatem będzie w Ostrzeszowie okno, z którego Ojciec Święty będzie nam błogosławił. Poniżej jest też figura Matki Bożej - to piękne połączenie, bo przecież Jan Paweł II zawsze podkreślał swe zawierzenie Matce Najświętszej powtarzając: Totus Tuus."


Prace związane z wymianą okien należały do szczególnie trudnych i niebezpiecznych

    Prace przy montażu płaskorzeźby Jana Pawła II nie są jedynymi, jakie odbywają się przy kościele Chrystusa Króla. Na wieży zmurszałe okiennice wymieniono na aluminiowe, zamontowane przez firmę Unimetal. Nieodzowny przy tym był potężny dźwig p. Słupianka z Olszyny. Niebawem kościół zostanie oświetlony, już wykonano potrzebne w tym względzie prace. Chodzi o oświetlenie nie tylko płaskorzeźby, lecz całej budowli, "żeby świątynia zajaśniała światłem w ciemnościach" - jak określił to ks. proboszcz. Wielu z tych przedsięwzięć nie dałoby się zrealizować, gdyby nie życzliwość i wsparcie parafian oraz ostrzeszowskich firm.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®