Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 31


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Czarne niespodzianki

    W gospodarstwie pana Łakomego z Biskupic Zabarycznych urodziło się kilka - czarnych jak krety - prosiaków w białych skarpetkach. Świnki przyszły na świat ponad trzy tygodnie temu, na początku było ich 19 (urodziło się 21, ale 2 były nieżywe), teraz zostało już 10 - czyli tyle, ile ich łaciata matka bez problemów może wykarmić. Matka prosiaczków to świnia rasy pstrej złotnickiej. Świnie złotnickie pstre są zawsze łaciate: czarno-białe z przewagą barwy białej, mają zwisłe uszy.


    Biorąc pod uwagę, że ojcem prosiaków jest biały knur, według p. Łakomego - czarne prosięta są pewnego rodzaju wybrykiem natury. Również weterynarz powiedział, że pierwszy raz w życiu widzi coś takiego. Zadziwiająca jest także ilość prosiąt, taka świnia ma zazwyczaj do 15 młodych, a tu taka niespodzianka - urodziło się ich 21.


    Pan Łakomy świnki złotnickie hoduje 3 rok. Oprócz tego posiada w gospodarstwie kozy, gołębie, bażanty, ozdobne kury, psy. Zwierzętami zajmuje się tylko dla hobby. Gdy prosięta dorosną, zostaną sprzedane, choć właściciel twierdzi, że być może dwie zostawi sobie. Rasa złotnicka to rasa mięsna, jest to jedna z najlepszych polskich odmian. Mięso świni tej rasy jest lepsze w smaku od mięsa świni białej, poza tym ma mniej tłuszczu.


    Panu Łakomemu życzymy, aby czarne świnki i cały inwentarz dobrze się chował.

aGa


1994 - 2007 © Borkow

szowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">