Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 27


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Idą dzieci do przedszkola: Przedszkole publiczne w Mąkoszycach

    Pierwsze przedszkole w Mąkoszycach powstało w 1934 roku, nazywano je wówczas ochronką, a mieściło się w domu katolickim. W 1969 roku przeniesiono je do budynku Rady Gromadzkiej, natomiast w obecnym budynku (dawnej agronomówce) znajduje się od 1992 roku. Do przedszkola w bieżącym roku szkolnym uczęszczało 40 dzieci. Oprócz dzieci z Mąkoszyc dojeżdżają tutaj także przedszkolaki z Rybina i Pisarzowic. Utworzone zostały 2 oddziały: 3-4 latki i 5-6 latki. Od przyszłego roku ogólna liczba przedszkolaków nie ulegnie zmianie, jednak grupa "zerówkowa" zostanie przekazana do szkoły. Pieczę nad dziećmi trzyma dwoje nauczycieli oraz p. dyrektor Beata Kluba.


    Podczas całego roku szkolnego dzieci wyjeżdżają do wielu ciekawych miejsc. Zamek i żubry w Gołuchowie, stadnina koni w Myślniewie, teatrzyki w pobliskich miastach to tylko niektóre z atrakcji, które przedszkolaki miały okazję zobaczyć. W czerwcu tego roku odbyła się np. wycieczka do Wrocławia, dzieci odwiedziły zoo oraz centrum handlowe - Korona.
    Do niedawna przedszkole w Mąkoszycach organizowało Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Natomiast od dwóch lat dzieci uczestniczą w konkursie recytatorskim organizowanym przez przedszkole w Kobylej Górze. Obecnie przedszkolaki biorą udział w dodatkowych zajęciach z j. angielskiego. Jeszcze niedawno miały również możliwość uczestniczenia w kursie tańca, uświetniały wtedy okolicznościowe imprezy, zaprezentowały także swoje umiejętności na pokazie tańca w Sycowie.


    Jak we wszystkich przedszkolach, tak i w tym z okazji Dnia Mamy, Taty, Babci, Dziecka odbywają się przeróżne uroczystości. Większą imprezą, w której przedszkole czynnie brało udział, było Gminne Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci przedstawiły wtedy swoją część artystyczną. Obchody tego święta odbyły się na placu przedszkolnym, a dochód z imprezy przeznaczony został na potrzeby placówki. Także dochody z zabawy walentynkowej, organizowanej przez przedszkole, zasilają jego fundusz. Dzięki takim imprezom dzieci mogą bawić się np. na nowym, świetnie wyposażonym placu zabaw. Trzeba zaznaczyć, że w pomoc przedszkolu bardzo chętnie angażują się rodzice - zarówno finansowo, jak i pracami społecznymi wspierają placówkę.


    Przedszkolaki mają możliwość uczestniczenia w dość niecodziennej imprezie, jaką jest turniej wsi Mąkoszyce (wielkopolskie) - Mąkoszyce (opolskie). Co roku przedstawiciele jednych Mąkoszyc jadą do drugich, aby przeżyć niezapomniane i niezwykłe wrażenia podczas licznych konkurencji i zabaw. Jedno z wielu zadań zawsze jest przeznaczone dla najmłodszych, ostatnio był to bieg z przeszkodami, rok wcześniej - konkurs rysunkowy. Przedszkolaki biorą również udział w dożynkach. Mecz Mąkoszyce kontra inna drużyna, który ma wtedy miejsce, nie może obyć się bez biegu przedszkolaków od bramki do bramki, odbywającego się oczywiście podczas przerwy.
    Jeżeli chodzi o najbliższe plany remontowe, to już niedługo przedszkole ma zostać docieplone, wymieniona będzie również reszta okien. Swego czasu przymierzano się do rozbudowania placówki, wiąże się to jednak z bardzo dużymi kosztami, więc na razie nie wiadomo, jak potoczy się ta sprawa - oby potoczyła się jak najbardziej pomyślnie.

A. Skolarska


1994 - 2007 © Borkow

zeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">