Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 15


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Rady na święta

    Nie zawsze udaje się nam spędzić święta tak, jakbyśmy chcieli. Aby spędzić je w przyjemnej atmosferze, warto trzymać się niektórych drogowskazów:
    1. Podzielmy się obowiązkami, tak by każdy miał swoje zadanie do wykonania.
    2. Poszukajmy czynności, w których będziemy mogli współpracować. Wspólne wykonywanie prac daje członkom rodziny duże poczucie więzi i wzajemnego zadowolenia z przebywania razem.
    3. Bądźmy szczodrzy w okazywaniu sobie drobnych uprzejmości. Znaczą one więcej niż wielkie i spektakularne (ale rzadkie) gesty. Drobne grzeczności - takie jak pocałunki czy komplementy - wywołują radość i satysfakcję.
    4. Porozmawiajmy o tym, co nas łączy - o naszych planach, zainteresowaniach, wspomnieniach. Obejrzyjmy zdjęcia, zagrajmy w jakąś grę i pośmiejmy się wspólnie.
    5. Nasze zadowolenie ze wspólnego przebywania w dużej mierze zależy od tego, czy okazujemy sobie zainteresowanie, zrozumienie i wsparcie. Dokładnie odwrotny skutek przynosi krytykowanie (nawet jeśli naszym zamiarem jest wyjaśnienie nieporozumień).
    6. Niewielkie, choć częste uszczypliwości doprowadzą w końcu do wybuchu, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, (takich jak choćby przygotowania świąteczne).
    7. Konflikty traktujmy z poczuciem humoru. Jeśli odpowiadamy "pięknym za nadobne" (np. ona mówi coś okropnego, więc on odwzajemnia się jej tym samym) - niezadowolenie i złość narastają.
    8. Wato przyjrzeć się, jakie mamy nadzieje co do spędzenia świąt. Jeśli nasze oczekiwania są nierealne - narażamy się na nieuchronne rozczarowanie.
    9. Śmiejmy się też z samych siebie - podczas kłótni to bardzo pomaga w znalezieniu konstruktywnego rozwiązania, które zadowoli obie strony.
    10. Posłuchajmy trochę o radościach i troskach innych - w ten sposób wytwarzamy poczucie bliskości. Dzielmy się z bliskimi tym, co dla nas ważne i drogie.

Marcin Florkowski - psycholog


1994 - 2007 © Borkow

trzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">