Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 15


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Ogiery z Gniezna w Gruszkowie koło Doruchowa

  Pan Marek Winkowski pochodzi z Gniezna, gdzie mieszka wraz z rodziną. Choć z zawodu jest ślusarzem - mechanikiem, to od jedenastu lat pracuje w stadzie ogierów w Gnieźnie. Od dziecka bowiem lubił konie i interesował się nimi.


LENNIK

  Od 1997r., każdego roku, przyjeżdża p. Marek wraz z trzema dorodnymi ogierami do Gruszkowa pod Doruchowem. Tutaj przebywa ze swoimi podopiecznymi od lutego do czerwca. Konie pochodzą z Gniezna - ze stada ogierów, które nadzoruje p. Andrzej Matławski.
  Pan Marek swoją pracę traktuje poważnie i z sercem. W boksach i w obejściu panuje wielkopolski porządek, widać też porozumienie między masztalerzem a końmi, które żyją tu komfortowo. I nic w tym dziwnego, mają przecież do spełnienia misję specjalną - są szlachetnymi reproduktorami, z rodowodem sportowym, dla okolicznych wdzięcznych klaczy.
  Z usług ogierów korzystają klacze miejscowych rolników, a także hodowców ostrzeszowskiego koła i nie tylko.


ALABASTER

  Dlaczego ogiery z Gniezna przyjeżdżają właśnie tutaj?
  Otóż okazuje się, że okolice Doruchowa są w Wielkopolsce takim małym "końskim zagłębiem". I nie tylko licznym u nas hodowcom koni, ale także wielu rolnikom zależy, by ich konie miały potomstwo dobrej krwi. Stąd też ogiery z Gniezna są tu bardzo mile widziane.
  W punkcie kopulacyjnym w Gruszkowie są również boksy dla klaczy, które przyjeżdżają na stanówkę. W boksach tych przebywają do momentu pokrycia. Ciąża koni trwa 11 miesięcy, a już 9 dnia po wyźrebieniu klacz gotowa jest do ponownego krycia. Często więc jeszcze nie odchowała jednego źrebaka, a już zachodzi w kolejną ciążę.
  Punkt w Gruszkowie działa od 17 lat, przedtem przez 20 lat znajdował się w Doruchowie. W sumie więc istnieje już 37 lat i jest to najstarszy punkt kopulacyjny stada ogierów w Gnieźnie.


BARBUR

  W tym roku do Gruszkowa przybyły:
  BARBUR - urodzony w 1995r., rasa SP, matka Barbaria, ojciec Bujak
  Koń ten był czołowym ogierem w stadninie koni Posadowo. Startował pod Dawidem Rakoczym w konkursach skoków klasy C. 5 lat temu był czempionem Krajowej Wystawy Koni w Warszawie, 3 lata temu wiceczempionem Polagry w Poznaniu, a w zeszłym roku został czempionem na Powiatowej Wystawie Koni w Doruchowie.
  LENNIK - urodzony w 1997r., rasa SP, matka Laurka, ojciec Genius. Uczestniczy w konkursie skoków klasy C pod Piotrem Matławskim; był czołowym ogierem w stadninie w Bielinie
  ALABASTER - młody koń 6-letni, przygotowywany obecnie do sportu; matka Algerina, ojciec - Carbano.

sm


1994 - 2007 © Borkow

zasostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">