Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 15


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

MATEMATYKA I SPORT POŁĄCZYŁY GIMNAZJALISTÓW

"Nauka dostarcza i radości, i pociechy" [Pliniusz Młodszy]


    Przed dwoma tygodniami rozegrane zostały VI Powiatowe Potyczki Matematyczno-Sportowe. Dobrym zwyczajem tej powszechnie już znanej imprezy jest to, że każdego roku odbywa się w innym gimnazjum. Tym razem gościny młodym gimnazjalistom, biorącym udział w zmaganiach udzieliło Gimnazjum nr 1 w Ostrzeszowie i dyr. tej placówki Jolanta Szałkowska.


    Tradycyjnie w potyczkach wzięły udział 3-osobowe drużyny złożone z uczniów pierwszych klas, reprezentujące 9 gimnazjów z naszego powiatu. Jak nazwa wskazuje, znowu matematyka i sport połączyły gimnazjalistów, choć nowością zmagań stały się też pytania z zakresu historii, a nawet muzyki. Muzyczna zagadka, polegająca na odgadnięciu melodii ze starych dobranocek stanowiła sentymentalną podróż w krainę dzieciństwa szczególnie dla bardziej dojrzałych obserwatorów. Uczestnicy zmagań głównie jednak rozwiązywali ciekawe zadania matematyczne i bawili się na sportowo, wykonując slalomy, uczestnicząc w wyścigach w workach czy poruszając się na kawałkach gazet. Oryginalnych konkurencji nigdy nie brakuje, bo też pomysły organizatorów zdają się być niewyczerpane. Jest to też zgodne z celem organizowanych spotkań, w których chodzi o ukazanie współczesnego człowieka - jego radości, poczucia humoru, sprawności fizycznej, a przy tym umiejętności logicznego myślenia. Wszystko zaś osłodzone odrobiną muzyki. Mówiąc krótko, chodzi o pożyteczną zabawę, do której organizatorzy zapraszają też publiczność i gości, przygotowując również dla nich jakąś konkurencję czy zadanie matematyczne. Tym razem goście już na "dzień dobry" musieli odbijać głową balony. Zwycięsko z tych zmagań wyszedł starosta Lech Janicki. Najważniejsze jednak były zmagania młodzieży. Jak zawsze poziom ich był wyrównany, a walka o czołowe miejsca trwała do ostatniej konkurencji. Sukces odnieśli uczniowie z Gimnazjum nr1 w Ostrzeszowie. To prawda, że będąc u siebie mogli liczyć na gorący doping kolegów, jednak o zwycięstwie zdecydowały wyłącznie ich wiedza i sprawność. Zespół Gimnazjum nr1 wystąpił w składzie: Marta Krzywańska, Ida Błażejczyk, Remigiusz Hełka (uczniowie kl. I c) Bardzo zacięta walka toczyła się o II miejsce. Ostatecznie zajęły je ex aequo zespoły gimnazjalistów z Doruchowa i Kobylej Góry. Tuż za tymi drużynami uplasowało się Gimnazjum nr2 w Ostrzeszowie. Jak zwykle w takich zawodach, są zwycięzcy i pokonani, ale nie laury były tu najważniejsze. Przede wszystkim liczyła się koleżeńska atmosfera i dobra zabawa, w trakcie, której można się było wykazać zdolnościami i wiedzą.


Zwycięzcy potyczek w pełnym składzie.

    Organizatorami tegorocznych potyczek matematyczno-sportowych były: Krystyna Pawlak, Wiesława Mrugalska, Maria Kapelańczyk, Wioletta Ciemna i Justyna Piechocka. Za naszym pośrednictwem dziękują one sponsorom, którzy przez sześć lat wspierają imprezę: Starostwu Powiatowemu, PSS Społem, Hurtowni "Krzyżak", Foto-Studio Nelec, a także członkom komisji, gościom oraz wszystkim młodym uczestnikom zmagań.

K.J.


1994 - 2007 © Borkow

szowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">