Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 12


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Podwójne święto w Kaliszkowicach Kaliskich

    Wyjątkowy charakter miał tegoroczny Dzień Kobiet w Kaliszkowicach Kaliskich. Połączony był bowiem z 55. rocznicą działalności tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczystość odbyła się 11 marca w Domu Strażaka.


    Spotkanie rozpoczęły jubileuszowe wspomnienia przedstawione przez przewodniczącą KGW Alinę Sokołowską. Organizacja powstała w 1951r. z inicjatywy Magdaleny Krawczyk, która stała na jej czele przez następnych 13 lat. W chwili założenia Koło liczyło 17 członkiń. Do 1960r. jedynym źródłem dochodu były składki, później pojawiło się dofinansowanie ze strony Kółka Rolniczego. W 1965r. nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącej. M. Krawczyk zastąpiła Łucja Mądra. Pod koniec lat 60. lista członkiń zawierała już 65 nazwisk. W 1976r. przewodniczącą została Krystyna Kusińska, a dwa lata później nastąpiła, trwająca po dziś dzień, era A. Sokołowskiej. KGW pełni w Kaliszkowicach Kaliskich bardzo istotną funkcję społeczną. Rozprowadzanie piskląt, prowadzenie magla i wypożyczalni naczyń to usługi wychodzące bez wątpienia naprzeciw potrzebom mieszkańców. Członkinie Koła odnosiły sukcesy w różnego rodzaju konkursach (np. na najładniejszy ogródek), a w 1989r. uhonorowano je orderem "Serce Matki". Podczas uroczystości wspominano jednak nie tylko te radosne, ale również smutne chwile. W ciągu tych 55 lat do wieczności odeszło bowiem wiele działaczek KGW, w tym jego twórczyni M. Krawczyk i jej następczyni na stanowisku przewodniczącej Ł. Mądra.
    Głównym celem spotkania nie było jednak wspominanie przeszłości, ale świętowanie Dnia Kobiet.


    -Jesteście nam bardzo potrzebne. Bez was jesteśmy kulawi, słabi, czasami nie potrafimy sobie radzić. Wy jesteście w rodzinach tym dobrym duchem, który dba o dzieci, potem wnuki i prawnuki. To jest to ciepło rodzinne, ta baba świąteczna na Wielkanoc, to są te różne wypieki z okazji innych świąt, które przyciągają wszystkich do stołu. Bywa tak, że telewizor staje się zupełnie niepotrzebny, bo potraficie swoim urokiem i dobrym słowem skupiać wokół siebie. W krajach zachodnich zazdroszczą nam tego, że polska rodzina jest tak blisko siebie. Myślę, że w Kaliszkowicach Kaliskich też tak jest - powiedział burmistrz Bogdan Małecki, po czym złożył na ręce A. Sokołowskiej duży bukiet kwiatów.


    Burmistrz Mikstatu, któremu na uroczystości towarzyszyła małżonka, udowodnił zresztą, że drzemie w nim dusza wodzireja. Uzbrojony w śpiewnik z piosenkami biesiadnymi skutecznie zachęcał panie do wspólnego śpiewania i kołysania w takt znanych melodii. Stoły wprost uginały się pod ciężarem smakołyków, z których największe wrażenie robiły wielkie, jubileuszowe torty.
    KGW w Kaliszkowicach Kaliskich życzymy kolejnego półwiecza wypełnionego sukcesami i powodzeniem. Składamy też, co prawda nieco spóźnione, ale nie mniej serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

zeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">