Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 30


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Sukcesy uczniów z Kaliszkowic Kaliskich

    Niewielu dziś uczniów słyszy w domu słowa niegdyś częściej używane przez naszych dziadków klymy, gzik, knajder, pyry... Często młodzi ludzie wstydzą się, że w ich domach używa się słów pochodzących z gwary wielkopolskiej. A przecież ona jest jednym z elementów naszej tradycji, która wyróżnia nas spośród mieszkańców innych regionów.


    Po zajęciach w szkole rzadko spotykamy się w gronie koleżanek czy kolegów, chyba że na dyskotekach, tu jednak posługujemy się żargonem młodzieżowym.
    Niewielu z nas interesuje się historią regionu, jego kulturą, tradycją. Nawet sięgając po prasę regionalną, szukamy w niej przede wszystkim sensacji, potyczek i utarczek słownych.
    Na szczęście wśród naszej młodzieży są tacy, którzy pragną czegoś więcej. Interesują się swą małą ojczyzną i pragną o niej wiele wiedzieć. Posiadają obszerną wiedzę z geografii, historii, historii sztuki i architektury. Mogliby stawać w szranki z niejednym przewodnikiem wycieczek.
    Chciałabym, aby inni mieli ich za wzór, dlatego pozwolę sobie na prezentację 3-letniej pracy z uczniami Szkoły Podstawowej w Kaliszkowicach Kaliskich, przygotowującej ich do Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W naszej szkole uczniowie zawsze licznie i poważnie traktują sprawy regionu. Świadectwem jest fakt, iż od 3 lat nasza mała szkoła posiada laureatów Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Na sukces uczniowie pracują cały rok, bo jest to konkurs 4-etapowy, dla ucznia klasy VI to wysiłek 3 lat.
    W siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, w roku szkolnym 2002/2003 sukces odniosło 2 uczniów naszej szkoły: Anna Mądra i Michał Joks, dziś uczniowie Publicznego Gimnazjum w Mikstacie


    W ósmej edycji tegoż konkursu do finału wojewódzkiego dotarł Mateusz Nowak i on również otrzymał tytuł laureata, zajmując III miejsce.
    Mateusz był wtedy trochę nieśmiałym uczniem klasy V, niepewnym swoich możliwości, ale jakże walecznym i ambitnym. Wkrótce po odebraniu swojej zasłużonej nagrody w Budzyniu był pewien, że nie posiada wielu jeszcze informacji na temat najpiękniejszych zabytków Wielkopolski i musi koniecznie wiedzieć więcej.
    Z zapałem przystąpił do IX Konkursu w roku szkolnym 2004/2005 uwieńczonego sukcesem w Zimnowodzie 18 maja 2005 roku, ponownie zostając laureatem.
    Dziś mówi, że to nie koniec. Będzie walczył jako uczeń gimnazjum o najwyższe trofeum. Tym, którym się nie udało, życzę sukcesów w następnym roku.
    Laureatom etapu powiatowego: Malwinie Michalak i Dominikowi Binkowi życzę, aby juz nigdy nie zabrakło im punktów do wejścia do finału.
    Rodzicom zaś chcę powiedzieć - bądźcie dumni ze swoich dzieci.

Maria Ilska - Sztukowska


1994 - 2007 © Borkow

sostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">