Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 23


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

III Powiatowe Obchody Dnia Europejskiego:
Wielcy Europejczycy w rolach głównych

    Wszystko wskazuje na to, że najbardziej proeuropejską szkołą na naszym terenie jest Gimnazjum w Kraszewicach. Już bowiem trzy lata z rzędu organizowane są tam Powiatowe Obchody Dnia Europejskiego. Tegoroczna ich edycja odbyła się 30 maja.
    Wiodącym punktem programu uroczystości stał się konkurs pod hasłem "Wielcy ludzie Europy".


    -To dzięki nim żyjemy dziś w takim świecie. Przyczynili się do tego swoim postępowaniem, głoszonymi przez siebie ideami, wynalazczością i bystrością umysłu (...) W hołdzie tym ludziom zorganizowaliśmy dzisiejsze obchody. Pamiętamy o nich w Zjednoczonej Europie - te słowa wygłosili na wstępie młodzi konferansjerzy, wspominając w tym kontekście osobę Jana Pawła II - Cieszymy się, że mogliśmy żyć w czasie pontyfikatu Ojca Świętego, być świadkami jego dzieła zjednoczenia.
    Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje trzech gimnazjalnych klubów europejskich. Uczniowie Gimnazjum w Grabowie n. Prosną prezentowali sylwetkę Marii Skłodowskiej - Curie, ich rówieśnicy z Kobylej Góry Alberta Einsteina, a gospodarze, czyli przedstawiciele Kraszewic Isaaka Newtona. Wszystkie prezentacje zawierały scenki ukazujące najważniejsze momenty w karierach wspomnianych postaci. Ocenę występów powierzono komisji, w skład której weszli goście specjalni: senator i od niedawna przewodniczący Unii Pracy Andrzej Spychalski, starosta Lech Janicki i wójt Józef Olszewski. Po podliczeniu punktów przyznanych przez każdego z jurorów okazało się, że wszystkie ekipy zebrały po 23 punkty i tym samym zostały ex aequo zwycięzcami.
     Senator Spychalski podczas swego wystąpienia chwalił Polaków za umiejętność korzystania ze środków unijnych.


    -Okazali się ludźmi niezwykle sprytnymi, przedsiębiorczymi i wszystkie środki europejskie, które kierowane są do Polski w różnych projektach, wykorzystują w 100%.
    Przypomniał przy tym, że powiatowi ostrzeszowskiemu udało się w ten sposób pozyskać w ostatnim czasie ponad 35 mln zł tj., więcej niż wynosi cały jego budżet. Senator zwrócił też uwagę na fakt, iż już w tej chwili ponad 500 tys. młodych Polaków pracuje na Zachodzie.
    Wójt Olszewski za zaszczyt uznał fakt, że to właśnie w Kraszewicach odbywają się Powiatowe Obchody Dnia Europejskiego. Każdy z mówców przekazywał na rzecz Gimnazjum jakiś upominek, a także gratulował Wandzie Nowecie i jej podopiecznym ze Szkolnego Klubu Europejskiego "Euroklub" efektów pracy wkładanej w przygotowanie przedsięwzięcia.
    Obchodom towarzyszył jeszcze jeden konkurs, zatytułowany "Bajkowo po Europie". Poszczególne klasy przygotowywały inscenizacje baśni z różnych krajów Wspólnoty. Najwyżej oceniono przedstawienie uczniów III b "Złotowłosa i trzy niedźwiadki". Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, jej uczestnicy zebrani na sali gimnastycznej wyruszyli na zwiedzanie klas, które na pewien czas zamieniły się w sceny teatralne. Z podziwem przyglądano się kunsztownym scenografiom do konkursowych występów.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

trzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">