Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 17


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Zespół Szkół nr 3 o przyjaciołach z Czech i Słowacji

    Florystyka do niedawna w Polsce nie była zawodem szkolnym, tzn. nie figurowała w klasyfikacji zawodów szkolnych. Dziś dzięki staraniom oraz zaangażowaniu grupy nauczycieli fascynatów, tego zawodu będzie nauczało się w Zespole Szkół nr 3.
    Florystyka jest dziedziną twórczą, prace florystyczne wymagają zaangażowania osobowości twórcy, niemniej jednak podstawowe techniki oraz sprawdzone rozwiązania bardzo pomagają w pracy. Technik tych możemy nauczyć się właśnie na kursach i warsztatach oraz praktykach za granicą.
    Wieloletnim doświadczeniem zawodowym i zdobytymi umiejętnościami w dziedzinie florystyki dzielą się z pracownikami i uczniami ZS nr 3 partnerzy z Czech i Słowacji.
    2 kwietnia 2004 Stredni Zaharadnicka Skola z Litomyśla oraz Stredna Zahradnicka Skola z Piestan, a także Zespół Szkół nr 3 zawarły umowę o współpracy ratyfikowaną w obecności starosty ostrzeszowskiego. I tak rozwinęła się współpraca, którą pracownicy i uczniowie zwykli raczej nazywać przyjaźnią między szkołami.

Współpraca z Czechami
    W wakacje roku 2004 odbyły się praktyki uczniowskie dla Czechów, Słowaków i Polaków, w których wzięło udział 8 uczniów z Zespołu Szkół nr 3.
    Były to praktyki związane z pracą w ogrodnictwie, ale oczywiście okraszone różnymi atrakcjami, w tym także zwiedzaniem Pragi i Litomyśla.
    W grudniu zaś odbyła się wystawa, której tematem był stół wigilijny. W wystawie udział wzięli Czesi, Słowacy, Polacy i Włosi. Nauczyciele i uczniowie ZS nr 3 pokazali polski stół wigilijny, nasze potrawy i tradycje bożonarodzeniowe. W otwarciu uroczystości uczestniczył również dyrektor Witold Jakubczyk, który przy okazji odbył owocne rozmowy o dalszej współpracy z dyrektorem tamtejszej placówki Ivo Jivankiem.

Współpraca ze Słowacją
    Już we wrześniu r. szkolnego 2004/2005 nauczyciele i przedstawiciele samorządu szkolnego odwiedzili partnerską szkołę na Słowacji, w celu określenia dalszych ram współpracy. Opracowano harmonogram wystaw, kursów i szkoleń w zakresie florystyki.
    Następnie grupa nauczycieli ze Słowacji, będąc na wycieczce w Polsce, odwiedziła Zespół Szkół nr 3, w listopadzie natomiast miała miejsce rewizyta.
    Już za miesiąc, w czerwcu przyjeżdżają do Ostrzeszowa na praktykę agroturystyczną uczniowie ze słowackiej szkoły, a na przełomie lipca i sierpnia na praktykę do Słowacji pojadą uczniowie z ZS nr 3 z Ostrzeszowa i Grabowa.
    Wymiana doświadczeń, praktyczna nauka zawodu, kursy, na których w jasnej i przystępnej formie naucza się technik układania kwiatów i tworzenia kompozycji kwiatowych, to solidna podstawa przygotowująca do pracy w zawodzie florysty, którą na nowy rok szkolny proponuje uczniom Zespół Szkół nr 3.

Izabela Sołtys


1994 - 2007 © Borkow

asostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">