Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 21


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Świat się kurczy

    Na przełomie kwietnia i maja szkołę w Szklarce Przyg. odwiedzili ciekawi goście. Najpierw z Dębnicy przyjechał Ryszard Strączkowski - globtroter, można powiedzieć, ponieważ zwiedził Hiszpanię (na rowerze), potem kilka lat przebywał w Meksyku (tam nauczył się hiszpańskiego), a następnie przez dłuższy czas (do emerytury) pracował w Kazachstanie jako nauczyciel j. polskiego wśród Polonii. Pan Ryszard z wykształcenia jest rusycystą, z zamiłowania turystą - dużo jeŹdził i jeŹdzi na rowerze, organizował obozy dla młodzieży. W przeszłości odwiedził już naszą starą szkołę, wtedy zbierał od młodzieży pomoce szkolne dla ich rówieśników w Kazachstanie. Tym razem przyjechał, aby opowiedzieć o swych przygodach, o pracy nauczycielskiej poza krajem. Podczas spotkania demonstrował ciekawe pamiątki. Dzieci tak się zasłuchały, że nie miały ochoty opuścić świetlicy.


    Tak się złożyło, że 2 maja, razem z delegacją ze Stuhr, szkołę naszą odwiedziło małżeństwo Hannelore i Gerhard Staas, mieszkający w pobliżu Bremen. Więzy rodzinne łączą ich z powiatowym miastem Diepholz (w powiecie tym leży gmina Stuhr). Państwo Staas odwiedzili już kiedyś naszą redakcję; co roku są w Polsce, by odpoczywać w pobliżu Ostrzeszowa. Tym razem, wspólnie z ziomkami, zwiedzili naszą nową szkołę, uczestniczyli w rozmowach na temat współpracy partnerskiej, bardzo zainteresowali się książką prof. R. Dziergwy, której treścią są wspomnienia ostrzeszowskiego pastora. Kilka dni póŹniej ponownie przybyli do szkoły, ponieważ zostali zaproszeni na lekcję j. niemieckiego i polskiego. Na pierwszej uczniowie mogli skonfrontować swe umiejętności językowe, porozmawiać, wspólnie pośpiewać. Z kolei na j. polskim goście pilnie słuchali i notowali wiadomości z gramatyki. Pani Hana (homeopata) ma już za sobą kurs języka polskiego, natomiast p. Gerhard (emeryt. architekt) aktualnie na taki kurs w Niemczech uczęszcza.
    Ponieważ granice się otworzyły, a Unia zjednoczyła całą prawie Europę, takie spotkania są bardzo pożądane i będą coraz częstsze.

(rysz)


1994 - 2007 © Borkow

wski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">