» Numer 52


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

SONDA CZASU - Boże Narodzenie to dla mnie...

ROMAN RYCHLEWICZ
emeryt   ...Moment relaksu, zastanowienia się, odprężenia. Czas refleksji. Święta są także najstosowniejszą okazją do spotkania z rodziną. Oczywiście zanim dojdzie do tych spotkań, jest zabieganie, załatwianie wielu przedświątecznych spraw. Trzeba sprzątać, przygotować prezenty i choinkę, ale późniejsza świąteczna radość rekompensuje ten wysiłek. Każde święta robią na mnie duże wrażenie. Spędzam je w gronie swoich najbliższych - żony i córki. Zaś w sylwestra bawię się zwykle w gronie przyjaciół.

EMILIA KUBIAK
uczennica TR   ...Taki wspaniały, świąteczny czas. Zjeżdża się do nas cała rodzina - wujkowie, ciocie. Bywa, że jest nas 30 osób. Z niektórymi spotykam się raz do roku. I to, że po roku znowu zobaczę ciocię, już jest powodem do radości. Przy tym trafiają się też jakieś upominki, słodycze - one są także symbolem świąt. Najpierw trzeba zrobić porządki świąteczne. W samą Wigilię wspólnie z mamą przygotowuję potrawy - makiełki, barszczyk z uszkami, zupę grzybową... Moją specjalnością zaś jest smażenie karpi i robienie makiełek. Najważniejsze, że wieczerzę wigilijną i święta mogę spędzić z całą rodziną.

BOŻENA BURNECKA
bezrobotna   ...Spotkanie rodzinne, kolacja wigilijna, śpiewanie kolęd, a przede wszystkim łamanie się opłatkiem. Potem zaś jest wieczorna pasterka w kościele. Święta to także pachnąca choinka, a pod nią prezenty. Dla dzieci to jest najważniejsze. Wcześniej jednak trzeba te prezenty kupić, również posprzątać, przygotować potrawy. Niektórzy zbytnio wykosztowują się na prezenty, tymczasem powinny one być skromniejsze, ale wypływać z serca. Dla mnie takie prezenty są najcenniejsze. Święta spędzamy w dość dużym, 11-osobowym gronie.

MAŁGORZATA PAK
monter wiązki kablowej   ...Wigilia i obowiązkowo pasterka. Jestem katoliczką, więc święta mają dla mnie przede wszystkim odniesienie religijne - spowiedź, uczestniczenie we mszy. W końcu Boże Narodzenie upamiętnia oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa. Dlatego też trzeba się duchowo, tak od środka do tych świąt jak najlepiej przygotować. Święta to również spotkanie z rodziną. Jest nas dużo przy wigilijnym stole. Wzajemnie składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy. Są i prezenty. Oczywiście zakupy i generalne sprzątanie to także element przygotowań do świąt. Przyjemnie gdy wszystko jest w tym wyjątkowym dniu świeże, świątecznie przyozdobione. Święta Bożego Narodzenia wyzwalają miłość i ciepło, które w tym czasie emanuje od wszystkich.

ANDRZEJ POWOLNY
pracownik cegielni Budy   Święta są dla mnie na pewno czasem rodzinnym. Czynnością, która zawsze przypada mi w udziale, jest strojenie choinki. Zajmuję się również oprawieniem karpia, pomagam w przygotowaniach do świąt. Boże Narodzenie to szczególny czas: kolacja wigilijna, śpiewanie i słuchanie kolęd. Są też życzenia i skromne prezenty. Ponieważ ojciec już nie żyje, to na ogół święta spędzam tylko z mamą. Nieraz jeszcze ktoś przyjdzie, ale choć w małym gronie, zawsze jest przyjemnie.

Rozmawiał K. Juszczak
Fot. Robert Pala


1994 - 2007 © Borkow