» Numer 51


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Opłatek w Kraszewicach

    Niezwykle ciepły dzień, jak na tę porę roku - 14 grudnia 2003. Na niebie ciężkie, granatowe chmury, pada deszcz, wszędzie mokro i szaro.


    Ten jesienny nastrój znika, gdy wchodzę do pięknie udekorowanej sali OSP w Kraszewicach, gdzie po raz kolejny już mieszkańcy tej gminy spotykają się przy wigilijnych stołach.
    Podobnie jak przed rokiem organizatorem opłatkowego spotkania jest Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych wraz z Gminną Radą Kół Gospodyń Wiejskich. I podobnie jak przed rokiem w Kraszewicach jest w tym dniu naprawdę serdecznie, ciepło i radośnie.
    Spotkanie uatrakcyjnił piękny występ dzieci z SP w Karszewicach (pod kierunkiem p. Anny Wróbel), nagrodzony gromkimi brawami.


    Serdeczne życzenia świąteczne przekazali zebranym zaproszeni goście, m. in. poseł A. Grzyb, starosta Lech Janicki. Duchowo wspierał uroczystość ks. prob. Tadeusz Małolepszy.
    Najserdeczniejszym momentem opłatkowego spotkania były oczywiście życzenia - składali je wszyscy - wszystkim, a białe opłatki w często spracowanych dłoniach miały, jak zawsze w takich razach, wymowę szczególną.
    Drugi już raz mogłem zobaczyć, z jaką starannością kultywuje się w Kraszewicach polskie tradycje bożonarodzeniowe, jak wielkie znaczenie ma dla mieszkańców ten wieczór, ile serca i energii wkłada się w przygotowanie tego spotkania.


     Pani Stanisława Cuprych - główny organizator i koordynator uroczystości powiedziała: "Wszystko odbywa się podobnie jak w zeszłym roku. Są potrawy wigilijne, przygotowane przez panie z Jeleni, jest kolęda, opłatek, był też piękny występ dzieci ze szkoły w Kraszewicach. Ale jest też coś, czego przedtem nie było - zaprosiliśmy do naszych wigilijnych stołów także emerytów oraz osoby najbardziej samotne, które nie mają nikogo."
    Choć byłem w Kraszewicach zaledwie chwilę, wracałem do domu z radością w sercu, bo ten niepowtarzalny, wzniosły nastrój wzruszenia, wyzwala w każdym dobre uczucia, sprawia, że zapomina się o smutkach i zmartwieniach.
    Redakcja "Czasu Ostrzeszowskiego" życzy wszystkim mieszkańcom gminy Kraszewice tej najszczęśliwszej gwiazdki z nieba na Święta i na wszystkie dni roku.

S. Szmatuła


1994 - 2007 © Borkow