» Numer 45


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Jesienne Spotkania Kulinarne w Grabowie

    W środę 29 października w zatłoczonej Sali Domu Strażaka w Grabowie nad Prosną odbyły się zorganizowane przez Centrum Kultury w Grabowie Jesienne Spotkania Kulinarne. Dwanaście pięcioosobowych grup uczniów grabowskiego gimnazjum rywalizowało między sobą o dość poważne nagrody. Centrum Kultury ufundowało dla pierwszych trzech zwycięskich grup nagrody pieniężne, w kolejności od miejsca pierwszego 300zł, 200zł i 150zł. Pieniążki te zasiliły budżety zwycięskich klas. Dla reszty uczestników zaplanowano nagrody pocieszenia w formie słodyczy i drobiazgów.
    Zabawa miała na celu propagowanie zdrowego odżywiania oraz umożliwienie zdobywania umiejętności kulinarnych, pozwoliła również na rozwinięcie wyobraźni i zmysłu estetycznego. Tematem zmagań były zimne przekąski, tutaj to słowo nabrało nowego wymiaru, gdyż pomysłów na przysmaki nie było końca, prześcigano się w formach i sposobach przygotowania dań.


    Od godziny 9.00 do 10.00, w pocie czoła przygotowywano potrawy. Każda z grup musiała wykorzystać pieczywo, sery, wędliny, jajka, warzywa i owoce do zagospodarowania stołu z zimnymi przekąskami. Wszystkie potrzebne produkty drużyny zapewniały sobie we własnym zakresie.
    Po godzinie 10.00 wszystkie stoliki były już gotowe i nadszedł czas krótkiej, kilkuminutowej prezentacji walorów każdego ze stołu. Największe uznanie zdobył stolik nr 2, który wręcz wybuchowo przedstawił zalety swoich dań - podczas prezentacji wystrzelił korek od bezalkoholowego szampana "Piccolo" i trunek polał się na podłogę. Kiedy ostatnia grupa zakończyła wychwalanie swoich przekąsek, do pracy zabrało się pięcioosobowe jury (szkoda tylko, że w typowo żeńskim składzie). Jurorki musiały posmakować każdego z dań i skrzętnie odnotowywać punkty na swoich kartkach. Na ogólną ocenę składały się wartości smakowe potraw, sposób ich podania oraz efekt krótkich prezentacji. Gdy jury obradowało, wszystkie grupy zabrały się do pałaszowania dań przygotowanych przez kolegów.
    W końcu, po naradzie, ogłoszono wyniki:
    I miejsce:
    stolik nr 3, uczennice klasy III B w składzie: Justyna Chmielina, Martyna Guzenda, Karolina Przybył, Agnieszka Sikora, Daria Skorupska
    II miejsca
    stolik nr 7, uczennice klasy I E


    III miejsce
    stolik nr 11, uczennice klasy III D
    Wszystkim dopisywał humor i chyba nikt nie wyszedł ze spotkania o pustym żołądku. Kolejne spotkanie i rywalizacja już za rok.

(bor)


    PS Szkoda, że niektóre grupy zadbały również o alkohol w postaci białego i czerwonego wina, który miał być dekoracją dobrze przygotowanego, estetycznego stołu. Równie dobrze, a nawet o niebo lepiej, prezentował się na jednym ze stolików sok własnoręcznie wyciśnięty z owoców, o ile zdrowszy!
    Martwić może brak świadomości lub totalna ignorancja faktu szkodliwości alkoholu, o co powinni zadbać nauczyciele i rodzice.

1994 - 2007 © Borkow