» Numer 40


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Z PAŁACU KULTURY DO SŁONECZNEJ ITALII

     Dla kilkunastu młodych ludzi było to wydarzenie, które na długo zagości w ich pamięci. 25 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Poznaj kraj Pinokia". Wśród laureatów znalazła się dwójka ostrzeszowian: DOMINIKA LAMENTOWICZ - zdobywczyni I nagrody oraz wyróżniony w konkursie PIOTREK KURZAWA.


Zwyciężczyni - Dominika Lamentowicz odbiera nagrodę.

     Uroczystość wpleciona została w XI Międzynarodowe Targi Turystyczne "TT Warsaw Tour Travel 2003". To sprawiło, że tłumy zwiedzające kolorowe i bogate stoiska turystyczne, prezentowane przez 250 wystawców z zagranicy i 193 z Polski, miały też okazję zatrzymać się przed ekspozycją prac plastycznych nadesłanych na konkurs. Pośród najlepszych w Polsce "szpitali motylkowych", których mali pacjenci wzięli udział w konkursie, na poczesnym miejscu umieszczone zostały prace dzieci leczących się w ostrzeszowskim szpitalu. Różna była ich kolorystyka, poziom i technika wykonania, ale wspólny bohater - Pinokio. 22 prace małych ostrzeszowian przesłała na konkurs ordynator oddziału dziecięcego - dr Halina Dembska. Ona również została zaproszona do udziału w imprezie. Oczywiście do Warszawy przyjechali także główni bohaterowie, zdobywcy nagród - Dominika i Piotrek. Piotrek Kurzawa przybył tutaj razem z rodzicami, zaś Dominika z mamą. Dla p. Elżbiety Lamentowicz dodatkowym źródłem satysfakcji jest fakt, że oboje laureaci uczą się malowania w prowadzonej przez nią pracowni plastycznej.


Wyrużnienie dla Piotrka Kurzawy

     Uroczystość zorganizowano na VI piętrze PKiN, w sali im. Gałczyńskiego. Licznie przybyli na nią dziennikarze, fotoreporterzy, a przede wszystkim dzieci z warszawskich szkół oraz laureaci konkursu. Wręczenie nagród poprzedziła konferencja prasowa dotycząca targów turystycznych. Prowadziła ją prezes zarządu "MT Polska" - Urszula Potęga. Dla młodych uczestników spotkania ważniejsza była druga odsłona uroczystości. Najpierw wręczono upominki za wyróżnienia. Pierwsze otrzymał najmłodszy uczestnik konkursu 3,5-letni Jakub Malec. Wśród wyróżnionych był też Piotrek Kurzawa.


Nasi laureaci wraz z dr H. Dembską

     Wręczanie głównych nagród rozpoczęło się krótkim wystąpieniem I. Zurmeliero - przedstawiciela Włoskiej Narodowej Organizacji Turystycznej ENIT. Właśnie od Włochów wyszła inicjatywa konkursu. ENIT jest też fundatorem nagród dla pierwszej trójki: 7-dniowego wyjazdu do Toskanii. Pan Zurmeliero przybliżył uroki Toskanii - jednego z najpiękniejszych regionów Włoch. Mówił także o Pinokio - baśniowym bohaterze, którego muzeum właśnie tam się znajduje. Chwilę później wraz z U. Potęgą i reprezentującą fundację "Porozumienie bez Barier" - Teresą Gajewską, przystąpił do obdarowywania upominkami laureatów. III nagrodę otrzymała Agata Białobrzeska z Warszawy, II - Edyta Jurkiewicz ze Świątek. Na samym końcu wywołano zwyciężczynię konkursu - ostrzeszowiankę Dominikę Lamentowicz. Radość, gratulacje, błysk fleszy...
     Niechaj ten sukces młodych adeptów malarstwa jeszcze bardziej zmobilizuje ich do pracy nad rozwojem swojego talentu.
***
     Teresa Gajewska z fundacji J. Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier" była jednym z jurorów konkursu. Oto co powiedziała nt. prac Dominiki oraz "oddziału motylkowego" w ostrzeszowskim szpitalu:
     "Przyznam, że pierwsza wybrałam te trzy prace. Naprawdę uważam, że są najwspanialsze. Widać, że ich autorka to dziewczynka niezwykle utalentowana. Z tych prac emanuje spokój i ciepło - są pogodne, twórcze. Było dużo rysunków, które naśladowały pewne obrazki, wizerunki, a tutaj jest coś od niej samej. Do udziału w konkursie wybraliśmy szpitale nagrodzone, najlepsze spośród 400 "szpitali motylkowych" w kraju. Przyznam, że nie miałam okazji odwiedzić ostrzeszowskiego szpitala, natomiast oglądałam dokumentację fotograficzną, będąc w komisji wybierającej najpiękniejszy "szpital motylkowy" w ubiegłym roku. Jest świetny. Często różnym gościom pokazujemy album ze zdjęciami waszego szpitala."

K. Juszczak


1994 - 2007 © Borkow