» Numer 36


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

SONDA CZASU - Czy ludzie powinni być eksmitowani?

Teresa Wabnik
Rolnik   Uważam, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Jak można wyrzucać ludzi na bruk. Nie rozumiem tego. Nawet w ostateczności nie podjęłabym takiej decyzji. Mnie by było żal tych ludzi. W ogóle nie uważam tego za słuszne. Gdybym była właścicielką kamienicy, a lokatorzy nie chcieliby mi płacić, to wtedy udałabym się do jakiegoś urzędu, żeby oni mi dali pieniądze. Trudno mi powiedzieć, w jakich sytuacjach ludzie powinni być eksmitowani. Mnie jest szkoda wyrzucić zwierzaka, a co dopiero człowieka. Tym, którzy nie płacą, należy dać pracę. Nigdy nie znalazłam się w takiej sytuacji.

Barbara i Wiesław Góra
Bezrobotna i emeryt   To jest bardzo trudny temat. Wszystko zależy od wielu czynników. Gdyby nam lokator nie chciał płacić, to na pewno przez jakiś czas próbowalibyśmy załatwiać to ugodowo. Dawałoby się szansę, ale przecież sobie również trzeba zapewnić byt. Są różne sytuacje. Zdarzają się ludzie, którzy mają pieniądze np. na alkohol i nie płacą oraz ci, którzy naprawdę są biedni i ich nie stać. Naszym zdaniem w te sprawy powinien bardziej ingerować samorząd i pomagać ubogim rodzinom. Eksmitować trzeba tych, którzy niszczą mieszkania, nie pozwalają innym spokojnie mieszkać, ponieważ piją, rozrabiają. Eksmisja powinna odbywać się tylko w okresie letnim. Zimą człowiek nic nie może zrobić, natomiast latem prędzej znajdzie sobie mieszkanie, np. u rodziny, w jakimś budynku gospodarczym.

Justyna Milian
Położna   Wydaje mi się, że nie. Jest straszne bezrobocie, ludzie nie mają pieniędzy i nie powinno się tak robić. Należy znaleźć im jakiś lokal zastępczy, ale nie można wyrzucać na ulicę. Nigdy nie wynajmowałam nikomu domu, dlatego też nie jestem w stanie powiedzieć, jak bym postąpiła. Na pewno nie miałabym sumienia wyrzucić kogoś na ulicę. Można coś powiedzieć na ten temat, jak się jest w takiej sytuacji, kiedy trzeba za kogoś płacić długi. Takimi ludźmi powinny zająć się władze miasta. Jednym ze sposobów wyjścia z sytuacji jest zapewnienie miejsc pracy.

Hubert Sokołowski
Emeryt   Eksmitować raczej nie, bo to jest niehumanitarne. Jeśli ludzie nie mają pieniędzy, pracy, to tym powinno zająć się państwo. Gdybym miał kamienicę, to musiałbym ją z czegoś utrzymać. Jest to raczej problem do rozwiązania na wyższym szczeblu. Ale ludzi, którzy by nie chcieli płacić, na pewno bym nie wyrzucił. Uważam, że nie powinno się eksmitować ludzi, ponieważ kiedy stracą dach nad głową, to będzie jeszcze gorzej. Oni nie będą mieli gdzie się podziać, więc zasiedlą dworce, a to nie są odpowiednie dla nich miejsca.

Jarosław Kruszyna
Piekarz   Uważam, że nie powinno tak być. Rząd powinien się tym zająć. Można by utworzyć jakiś fundusz, z którego pieniądze przeznaczone będą dla takich osób. Wiadomo, że są ludzie, którzy mają pieniądze i nie chcą płacić, ale są też ci, którzy naprawdę nie mają środków do życia i właśnie takim powinno się pomagać. Jeżeli byłbym właścicielem kamienicy, to wtedy zwróciłbym się do takiego funduszu po pomoc finansową. Na pewno nie potrafiłbym kogoś wyrzucić. Nigdy nie znalazłem się w takiej sytuacji, ale słyszałem o takich przypadkach.

Rozmawiała J. Krzyżanek
Fot. A. Sikora


1994 - 2007 © Borkow