» Numer 35


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Rolnicy świętują

    Jest czas pracy i czas odpoczynku, jest czas siewu i czas zbiorów. Momentem przełomowym i jakby kulminacją oraz podsumowaniem ciężkiej, znojnej pracy rolników są oczywiście, tak bardzo zakorzenione w polskiej tradycji, dożynki.
    Dlatego przez kilka najbliższych numerów zamieszczać będziemy relacje z tych pięknych, rolniczych uroczystości.    W niedzielę 24 sierpnia świętowali rolnicy z Rojowa i Kobylej Góry (relacja na s.8) oraz z Niedźwiedzia (relacja za tydzień) Odbyły się również dożynki gminne w Głuszynie, gdzie spotkali się mieszkańcy gminy Kraszewice.
    Mszę św. dziękczynną przy pięknie, dożynkowo udekorowanym ołtarzu usytuowanym obok, małego kościółka odprawił ks. proboszcz Tadeusz Małolepszy.
    W wygłoszonym kazaniu nawiązał do rolniczego trudu oraz do klęski suszy, jaka nawiedziła nasz region. Mówił także o solidarności z robotnikami strajkującymi w Fabryce "Wagon" w Ostrowie Wlkp., której uzewnętrznieniem byłoby udzielenie im konkretnej pomocy materialnej.


    Po zakończeniu mszy św. uformował się barwny korowód, który przemaszerował, w rytm melodii granych przez orkiestrę dętą z Kraszewic, pod remizę strażacką, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
    W dożynkach licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy Kraszewice i gmin sąsiednich, przybyły też oczywiście władze gminy i powiatu. Starostami dożynek byli zasłużeni rolnicy: Halina Pietrzak i Ryszard Ilski, a organizatorami Urząd Gminy oraz Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kraszewicach.
    My, "ludzie z miasta", dziękujemy wszystkim rolnikom za ich trud i za chleb nasz powszedni!

sm


1994 - 2007 © Borkow