» Numer 34


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Przy kufelku

    Panie hrabio, pan Gong niby przyjaciel, a twierdzi, że jestem człowiekiem nieinteligentnym. Co on miał na myśli?
    Ja, panie hrabio, mam własne mieszkanie, samochód, jestem ciągle ogolony, czysty, zadbany, a jeszcze na dodatek pracuję, to czego on jeszcze ode mnie wymaga?
    Szanowny panie Kloc, człowiek jest istotą, która musi żyć w stadzie, czyli obok drugiego człowieka, a nie każdemu jest łatwo. Ludzie, którzy twierdzą, że robią wszystko wg przepisów i to jest dobre, bo chroni ich prawo, to myślą tylko o sobie, a nie o drugim człowieku.
    A brak człowieczeństwa tzn. brak sumienia, które posiada zwykle inteligentny i zarazem wrażliwy człowiek?
    Pan pyta, co to jest sumienie.
    Sumienie, proszę pana, jest to pokarm duszy. Żołądek nie wystarczy, żeby żyć musi być, jeszcze pokarm i wtedy człowiek żyje, ale tylko żyje. A gdy ma jeszcze duszę wspomaganą sumieniem, to wtedy istnieje i jest pełnowartościowym człowiekiem. Nie wystarczy, panie Kloc, mieć majątek i spokojne życie, ale trzeba się karmić miłością, wrażliwością, wyrozumiałością, dziękuję, przepraszam. To wszystko razem wzięte jest pokarmem sumienia.
    Wspominamy ludzi, których już nie ma wśród nas, ale ciągle żyją, bo umieli odróżnić dobro od zła i uśmiech od śmiechu. Dziś, proszę pana, są ludzie, którzy żyją, ale już są martwi.

Pan Hrabia


1994 - 2007 © Borkow