» Numer 33


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

"Biała sobota" w Doruchowie

    Jak ważna jest wśród najmłodszych dzieci profilaktyka i wczesne diagnozowanie, wie chyba każdy rodzic. A że o służbie zdrowia trudno wyrażać się w samych superlatywach, być może dlatego organizowane są tzw. "białe" dni, w czasie których, w ramach NFZ, przyjmują lekarze różnych specjalizacji. W dniu 9 sierpnia taka inicjatywa miała miejsce w Ośrodku Zdrowia w Doruchowie.


    O kilka słów na temat tej akcji poprosiłam dr. Wiesława Maciejewskiego - jednego z lekarzy, pracującego w NOZ w Doruchowie.
    Zacznijmy od początku. Kto jest organizatorem tej akcji?
    Pomysł zorganizowania "białej soboty" padł po sesji RG w Druchowie, a organizatorem generalnie jest ZOZ przy współudziale firmy farmaceutycznej, która zasponsorowała słodycze dla dzieci.
    Lekarze jakich specjalizacji udzielają dzisiaj porad?
    Są to pediatra dr A. Krowicka, dr E. Duczmal- pediatra i alergolog, dyr. ZOZ dr H. Siciński- schorzenia ogólnopediatryczne i chirurgia dziecięca. Postawiliśmy na pediatrię, ponieważ na co dzień nie mamy takiego specjalisty, a alergolog- wiadomo, te schorzenia dotyczą coraz większej grupy ludzi.
    Czy akcja cieszyła się zainteresowaniem wśród społeczeństwa?
    Zainteresowanie było dość duże, do każdego specjalisty mamy zapisane po kilkadziesiąt osób. W sumie zostanie udzielone około 70 porad lekarskich.
    Mamy nadzieję, że podobne akcje będą prowadzone w przyszłości. W tej chwili prowadzone jest też badanie słuchu, w najbliższym czasie odbędzie się akcja bezpłatnego komputerowego badania wzroku (jest zapisanych już ponad 100 pacjentów). Akcje najczęściej sponsorowane są przez firmy farmaceutyczne. Pacjent czasem ponosi częściową odpłatność (np. za badania w kierunku osteoporozy).

R. Szewczyk


1994 - 2007 © Borkow