» Numer 24


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Kłamstwo, czyli sztuka życia

     Moje refleksje po przeczytaniu artykułu "Lisia chytrość urzędników".
     Duże i małe, groźne i niewinne kłamstwo - nasz chleb powszedni. Jak świat światem ludzie mijali się z prawdą, przemilczali ją, zatajali, wyolbrzymiali, koloryzowali i udawali. Ze strachu, dla wygody, ale i po to, by kogoś nie zranić. Tę niemałą z punktu widzenia moralnego prawdę również dwuznacznie wyrażają mądrości ludowe. Wprawdzie "kłamstwo ma krótkie nogi" ,dzięki kłamstwu zjesz obiad, ale nigdy nie zjesz już kolacji", lecz oszust, który zręcznie zmyśla i mataczy, to nie oszust, ale człowiek dziś wielkiego rozumu.
     Manipulujemy innymi i sami dajemy się manipulować. Głowimy się nad tym, jak tu nie skłamać i prawdy nie powiedzieć w przekonaniu, że często to najlepsze rozwiązanie i wcale nie tak naganne.
     Z badań Pentora wynika, że większość społeczeństwa polskiego wymienia szczerość, prawdomówność dopiero na 35 miejscu wśród cenionych wartości. Kłamstwo pod wszelkimi postaciami wkracza we wszelkie dziedziny życia, stając się czymś w rodzaju normy obyczajowej. Nawet nadużywane przestaje razić i staje się bezkarne. Nie jest to zresztą polską specjalnością - raczej znakiem czasów.
     Swoiste zakłamanie towarzyszy ocenom różnych sytuacji życiowych, każe ono na przykład nazwać bankructwo, nader oględnie, kryzysem finansowym, a ciężką depresję - załamaniem nerwowym. Posługując się takim "zaciemnianiem" różnych spraw, o ludziach, którzy radzą sobie w życiu niekoniecznie uczciwie, sprawiedliwie, powiadamy, że są zaradni.
     Dam przykład- tatuś radny powiatowy - to synowie mają pracę - bogaty tatuś (za)radny - potrafi, bo jest również w Zarządzie Powiatu, ma układy. Przykłady można mnożyć.
     Pobłażliwie traktujemy oszukiwanie rozmaitych instytucji, fałszywe zeznania podatkowe, jazdę "na gapę", "lewe" prawo jazdy, "lewą" budowę.
     Kłamstwo w życiu publicznym stało się nie tylko dozwolone i pożyteczne, ale wręcz zalecane. Teraz wszystko jest super, bo inaczej nikt nas nie zaliczy do ludzi sukcesu, a tylko tacy mają wzięcie, są na topie. George Steiner w "After Babel" przypisuje kłamstwu znaczącą rolę w rozwoju gatunku ludzkiego, twierdząc, że organizmy, które nie doskonalą swej biegłości w oszukiwaniu i ukrywaniu oszustwa, mają mniejsze szanse na przetrwanie. Dowodzi tego historia wojen i dyplomacji.

Maria - Danuta Gmerek


1994 - 2007 © Borkow