» Numer 22


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Ambulans na kółkach - gruźlica nadal groźna

    Niejednemu 50-latkowi łezka w oku się zakręci, gdy zobaczy taki ambulans. W latach 50 powszechne były ambulanse na kółkach, jeżdżące od miejscowości do miejscowości. Wywoływały zawsze pewne poruszenie, a nawet niepokój - trzeba będzie pójść do prześwietlenia.
    W minionym tygodniu w miejscowości Jaźwiny zobaczyłem właśnie taki ambulans. I choć tego dnia padał deszcz, sporo mieszkańców przyszło wykonać sobie zdjęcie rtg.


    W ramach profilaktyki i walki z gruźlicą ambulans z Wolicy k. Kalisza tak jak za dawnych lat "wędruje" od gminy do gminy. Aparat został teraz zmodernizowany. Ma być pomocny przede wszystkim mieszkańcom wiosek oddalonych od miast, którym trudno dostać się do miasteczka, by skontrolować stan swoich płuc czy kręgosłupa. Przyjazd ambulansu do ich miejsca zamieszkania umożliwia im zrobienie zdjęcia bez straty czasu i zbędnych komplikacji. Mimo że mamy XXI w., gruźlica nadal jest groźna. Wciąż przybywa chorych. Dobrze więc, że ktoś znów pomyślał o czynnej walce z tą chorobą zakaźną.
    Jerzy Nowak - organizator badań twierdzi, że po zmodernizowaniu aparatu zdjęcia są dobrej jakości, lekarze, po odczytaniu ich, robią opis, który wraz ze zdjęciem zostaje przesłany do danego urzędu gminy, gdzie zainteresowany może je sobie odebrać. Zdarza się też tak, że sołtysi dostarczają wynik do domu.
    Oprócz prześwietlenia płuc w ambulansie można wykonać zdjęcie kręgosłupa. Aparat pozwala wykryć też wady serca, zaburzenia krążeniowe, a także niektóre zmiany nowotworowe.
    Taka usługa kosztuje 10 zł.

sm


1994 - 2007 © Borkow