» Numer 20


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

"Ziemia trudnej jedności..."

    O pewnym widowisku w kobylogórskim gimnazjum
    Zwykle szkolne akademie poświęcone ważnym historycznym wydarzeniom nie wywołują entuzjazmu wśród uczniów. Ich uwagę zaprzątają kłopoty "szkolnego dnia powszedniego" - czyli oceny, klasówki... apel trzeba "zaliczyć", odsiedzieć, a i lekcje miną.
    Jak to zmienić? To trudne zadanie dla nauczycieli i wychowawców oraz duże wyzwanie dla występujących.
    W naszym gimnazjum jednak już kolejny raz okazało się, że młodzież nosi w sobie niezmierzone pokłady wrażliwości. Przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pań polonistek widowisko słowno-muzyczne z okazji 3 Maja odbiegło zupełnie od stereotypowej akademii.
    Oto w pięknej wiosennej scenerii młodzi ludzie znajdują księgę - tajemnicze dzieło, z którego czytają fragmenty historii uchwalenia pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej. Dzieje to wzruszające, choć czasami tragiczne i bywa, że wstydliwe.
    Największą jednak ozdobą inscenizacji okazuje się poezja - zło konieczne lekcji j. polskiego. Widać zachwyt i poruszenie wśród oglądających, bo poezja "podana" w odpowiedniej oprawie trafia nawet do najbardziej "opornych" na nią osób.
    Pod koniec widowiska słyszymy wiersz:
    "Ziemia trudnej jedności - Ziemia ludzi szukających własnych dróg..."
    Tak mówi o Polsce Karol Wojtyła. A mówi to człowiek znający swój naród, znający też los prześladowanych, opuszczonych, pokornych. Trudny los.
    My dodajemy - "Ziemia młodych, wrażliwych ludzi, szukających nowych, dobrych dróg..."

(a)


1994 - 2007 © Borkow